null

„A közös gitározás segít felhívni a figyelmet autista barátaikra”

Az Autizmus világnapján ismét megtartották Békéscsabán a Nagy Közös Gitározást, utána pedig kék fénnyel világították meg a Csabagyöngye Kulturális Központot. Az Aut-Pont Alapítvány eseményén idén részt vett Sulyok Tamás köztársasági elnök felesége, Nagy Zsuzsanna is, aki a résztvevőket fővédnökként köszöntötte a közös zenélés előtt.

Április 2-án, az Autizmus világnapján tizennegyedik alkalommal tartotta meg a Nagy Közös Gitározást a békéscsabai központtal működő Aut-Pont Autista Gyermekekért és Fiatalokért Alapítvány. A civil szervezetet érintett családok hívták életre 1999-ben, szolgáltatásaikat pedig mintegy 300 család vette igénybe az elmúlt 25 évben. Az Aut-Pont a társadalmi szemléletformálást is fontosnak tartja, ennek jegyében csatlakozott ahhoz a kezdeményezéshez, ami sok évvel ezelőtt indult az autizmushoz kapcsolódóan.

„Április 2-át az ENSZ nevezte ki az Autizmus világnapjának 2007-ben, azzal a céllal, hogy a társadalom figyelmét felhívja az autizmusban érintett emberekre és megszólítsa a döntéshozókat is. Ezt követően kezdték el ezen a napon kékre világítani épületeket az Egyesült Államokban. Magyarország 2010-ben csatlakozott az addigra már nemzetközivé vált akcióhoz. Abban az évben Budapesten világítottak meg kékkel épületeket, majd egy évvel később megtettük ezt mi is Békéscsabán. Mi a Jókai Színházat öltöztettük kékbe” – mondja Szántó Tamás, az Aut-Pont Autista Gyermekekért és Fiatalokért Alapítvány vezetője, aki maga is érintett apuka.

Nagy Közös Gitározás, fotó: Kovács Nikoletta

Az alapítvány az indulás évében egy szabadtéri, akusztikus gitáros rendezvényt is szervezett. Ezt azért tartották fontosnak, mert így a világnaphoz a kék világítás mellett egy közösségi élmény is kapcsolódhatott. A Nagy Közös Gitározást azóta is minden évben megtartják, de már Békéscsaba legnagyobb kulturális intézményében, a Csabagyöngye Kulturális Központban. A rendezvényen rendszerint 60-70 akusztikus gitáros játszik ismert magyar dalokat, így volt ez ebben az évben is. A legfiatalabb önkéntes egy nyolcéves kislány volt, a korskála pedig felment egészen 75 éves korig. Volt olyan önkéntes gitáros is, aki Hollandiából érkezett, és jöttek többen Szegedről és a környező településekről is. Idén az esemény fővédnöke Sulyok Tamás köztársasági elnök felesége volt, aki aznap az alapítvány nappali intézményét is felkereste, és ott találkozott szülőkkel és az intézmény szakembereivel is. Nagy Zsuzsanna a koncert előtt külön köszöntötte a résztvevőket is.

Nagy Közös Gitározás, fotó: Kovács Nikoletta

„A zenés eseményünkre idén is sokan eljöttek, a kihelyezett 500 széken túl további széksorokat is ki kellett helyeznünk. A látogatók között voltak autizmusban érintett családok kisebb-nagyobb gyerekekkel, és sok olyan vendég is, aki csak érdeklődőként hallgatta meg a koncertet. A plusz ülőhelyeknek köszönhetően összességében mintegy 600 vendég vett részt a koncerten, akik közül sokan az éneklésbe is bekapcsolódtak. Ahogyan eddig, úgy a dalok szövegei most is megjelentek két kivetítőn, így ezt nem volt nehéz megtenni. A tizenkilenc elhangzott dal között volt például Koncz Zsuzsa és Fonográf, Illés és Tolcsvay-trió is. A gitározás és az éneklés igazi közösségi élményt jelentett mindenkinek, és segítette felhívni a figyelmet autista barátainkra.” Az esemény végén nem maradt el a Csabagyöngye Kulturális Központ kékbe öltöztetése, mellette pedig kékben pompázott a városháza és a Napsugár Bábszínház is. Szántó Tamás örül annak, hogy az Autizmus világnapjára a környékbeli települések is egyre jobban figyelnek. Idén már szerveztek ahhoz kötődően figyelemfelhívó eseményt Mezőberényben, Vésztőn, Magyarbánhegyesen, Gyulán, Újkígyóson és Szarvason is.

„A látássérültek is valós értéket képviselnek, hasznos és értékteremtő munkát végeznek”

Kirándulások, színházlátogatások, pályázati lehetőségek, szemléletformáló programok, és még sok minden egyéb. A Hermina Egyesület szinte mindennel foglalkozik, amire egy látássérült embernek szüksége lehet, vagy ami segítheti, hogy az érintetteket a társadalom befogadja. Fontos feladat a tévhitoszlatás is, amivel elérhető, hogy a cégek ne csak a rehabilitációs hozzájárulás miatt kezdjenek el azon gondolkodni, hogy látássérült kollégát is alkalmazzanak.

Elolvasom

„Jó érzés látni, hogy a zárkózott gyerekek feloldódnak a kórházi foglalkozás során”

Felnőttként sem egyszerű hosszasan kórházban feküdni, a gyerekeket pedig pláne megviselik az ilyen helyzetek. Nekik próbálnak segíteni az Amigos zöld pulcsis önkéntesei, akik játékos nyelvtanulással színesítik a kisebb-nagyobb gyerekek kórházi mindennapjait. Mára országos hálózatként működik a kezdeményezés, ami több mint tíz éve indult a Tűzoltó utcai gyermekklinikán.

Elolvasom