null

Csoda a vízben – mikor segíthet a neuro-hidroterápia?

Központjaikba az ország minden tájáról érkeznek szülők, főleg központi idegrendszeri sérülésben érintett gyerekükkel. A kicsiket sokszor közvetlenül az újszülöttellátásból irányítják a Gézengúz Alapítványhoz, hogy ott a neuro-hirdoterápia mellett megkaphassanak minden olyan ellátást, amire szükségük lehet. Évente sok ezer gyerek fejlődhet ennek köszönhetően.

Csaknem 35 éve segíti az idegrendszeri sérültségben érintett, mozgásfejlődésében elmaradt vagy veszélyeztetett babák és gyerekek gyógyítását a Gézengúz Alapítvány, amelynek neve mára fogalommá vált. Megálmodója harmadik és negyedik gyermeke születése után – a kicsik érintettsége miatt – került közel a gyermekrehabilitációhoz. „Az akkor elérhető terápiás lehetőségeket szerettem volna kiegészíteni, ezért rengeteg tanulmányt átnéztem és elolvastam, értékeltem a saját tapasztalatainkat is. Így jutottam el egy családfókuszú, szelíd, de hatékony terápiás rendszerhez, aminek kiemelt eleme a neuro-hirdoterápia. Ennek alapját a Katona professzor által kidolgozott neuroterápia adta, amit a vízben különböző egyensúly-terápiás és korrekciós fogásokkal egészítettem ki. A kádban alkalmazott módszer hatékonynak bizonyult, a gyerekeim szépen fejlődtek. Ezt látva sorstárs szülők és neves szakemberek egyaránt megkerestek. Segítettem nekik is, de igen hamar összegyűlt körülöttem több száz család, akiket már nem tudtam egy nappaliban és egy fürdőszobában fogadni. Emiatt hívtuk életre a Gézengúz Alapítványt és kerestük meg a III. kerületi önkormányzatot. A végeredmény az lett, hogy az egyik bölcsődében kaptam egy helyiséget, ahová eljöhettek hozzám az érintettek, és megmutathattam nekik a terápiát. Itt szülők, családtagok és barátok segítségével alakítottunk ki egy olyan teret, ahonnan el tudtunk indulni” – emlékszik vissza a kezdetekre dr. Schultheisz Judit, a Gézengúz Alapítvány alapítója, orvosigazgatója.

Lépésről lépésre

Miután a babák a kádat kinőtték, az alapító egy óbudai hotellel kötött szerződést. Annak medencéjében kezdhették meg az első, csoportos neuro-hidroterápiát. Szakembereket már a ’90-es években bevontak a programba, van köztük olyan, aki ma is tagja a csapatnak, folyamatosan ott van a vízben, részt vesz az oktatásban. A Gézengúz Alapítvány már öt helyszínen működtet központot, Óbuda mellett jelen vannak Budafokon, Budakalászon, Salgótarjánban és Győrben. Intézeteikben nullától hat-hét éves korig látják el a kicsiket. A gyerekek hatéves koruk után – de csak egyes esetekben – az alapítvány Budakalászi központjába, a Cseppek Házába járhatnak. Az ezer négyzetméteres, saját tervek alapján felépíttetett központban egy speciális medence is segíti a gyermekrehabilitációt. Itt a terápiát súlyos eseteknél akár 10 éves korig is folytatni tudják.

„Mivel országos ellátóhely vagyunk, a központjainkba bárhonnan érkezhetnek gyerekek. A súlyos problémával küzdőknek bentlakási lehetőséget is tudunk biztosítani Budakalászon, így ők naponta több alkalommal is részt tudnak venni a tornatermi és vizes ellátásokban” – mondja dr. Schultheisz Judit. Ugyan az alapítvány programjának a neuro-hidroterápia az alapvető eleme, azt szinte mindig kiegészíti tornatermi és otthoni környezetben végzett, személyre szabott és precízen meghatározott terápiás gyakorlatsor. Vannak helyzetek, amikor a dinamikus szenzoros integrációs terápiát (DSZIT) alkalmazzák, innovatív módon vízben is. Ezzel az eredetileg tornatermi helyzetekre kidolgozott módszerrel főleg autisztikus tüneteket mutató, vagy autizmus spektrumzavarral diagnosztizált gyerekeket lehet fejleszteni. Ők tornateremben nehezebben megközelíthetőek, de vízi helyzetekben nagyon szépen együttműködnek a terapeutákkal.

Gyerekek ezrei

A Gézengúz Alapítvány ma már évente több ezer érintettnek nyújt segítséget. „Őket a legtöbbször az egészségügyi intézményekből irányítják az intézeteinkbe, sokan érkeznek hozzánk egyből az újszülött-ellátásból. A terápiát mindig orvos kíséri végig, beleértve a diagnosztikai folyamatot, aminek többféle vizsgálat is része. Az öt központunkban összesen hetven szakemberrel – köztük több gyermekneurológussal – dolgozunk együtt. A különböző szakterületek képviselői szakmai teamben kooperálnak, szoros kapcsolódásban az állami ellátórendszerrel. Az elsők között voltunk a nonprofit szervezetek között, akiket a társadalombiztosítás szakmailag elismert és befogadott” – mondja dr. Schultheisz Judit.

Az alapítvány szakemberei többségükben olyan gyerekekkel foglalkoznak, akik oxigénhiányos állapotban, központi idegrendszeri sérülésben vagy koraszülöttségben érintettek, illetve agyvérzésen estek át. Karidegfonat sérüléssel élő kicsiknek – náluk a születés közben, a kar és a fej húzása miatt alakulnak ki olyan idegsérülések, amelyek életre szólóak – is tudnak segíteni, nekik külön koordináló centrumot alakítottak ki. Ezáltal korai sebészi konzíliumra és korai ellátásra van lehetőség, hogy utána – folyamatos utánkövetéssel – átvezessék őket a felnőtt életbe.

Egyénre szabva

Vannak olyan családok, akik hetente ötször járnak a Gézengúz valamelyik központjába, míg mások kétszer vagy egyszer. „Mi az összetett terápiás ellátással, diagnosztikával és a komplex fejlesztéssel elsősorban kétévesnél kisebb gyermekeket látunk el. A sérültség adta lehetőség szerint a családdal együttműködve integráljuk őket a közösségekbe, a neuro-hidroterápiából pedig átvezetjük őket a speciális úszásoktatásba. Arra is van példa, hogy a kicsik valamilyen parasport irányába mennek tovább. A spinális izomatrófiában vagy egyéb, súlyos állapotot okozó ritka betegségben érintett gyerekek speciális medencében kaphatnak egyéni neuro-hidroterápiát. Ez hatalmas segítség, mert nekik sokszor – mivel nem tudják magukat megtartani – semmilyen élményük nincs a járásról vagy a függőleges testhelyzetről. Viszont a vízben tudnak lépegetni, speciális eszközök segítségével élményeket szerezni. Ez hatalmas motivációt jelent számukra, esélyt adva arra, hogy fejlődjenek, aktívabbá váljanak” – mondja az alapító.

A neuro-hirdoterápia mára annyira sikeres lett, hogy az alapítvány képzést is indított, majd azt akkreditáltatta. Ez ma már egy 160 órás, pontszerző képzés, amelyen orvosok és gyógytornászok vehetnek részt, gyakran elvégzik külföldi szakemberek is. Külön képzésen – ez szintén akkreditált – oktatják a Huple-programot és a Huple-eszköz alkalmazását is. Ez a mozgás- és koordinációfejlesztő eszköz újszülöttkortól támogatja a diagnosztikát és az egyensúlyterápiát, mára nemzetközi szabadalommal védett orvostechnikai eszközzé vált.

Fejlesztés a nyeregben

Régóta használnak lovasterápiát a fogyatékossággal élő vagy sajátos nevelési igényű gyerekek fejlesztéséhez, kötődjön az mozgáshoz vagy viselkedéshez, beszédhez. Mivel esetükben nem egyszerű lovas foglalkozásról van szó, kulcskérdés – erről jogszabály is rendelkezik –, hogy a terápiát olyan szakember végezze, akinek megfelelő (gyógypedagógiai, gyógytornászi, vagy például pszichológusi) végzettsége van. Így érhető el, hogy a terápia tényleg a kicsik hasznára váljon.

Elolvasom

Kutyától az ezerlábúig: az állatasszisztált terápiák csodákra képesek

Állatasszisztált foglalkozásokkal segíti a beszédfejlesztésre és mozgásfejlesztésre szoruló gyerekek terápiáit, és mellette a többségi társadalom érzékenyítését. A tanulást integrált környezetben is hatékonnyá teszi élménypedagógiai módszerekkel, és komoly részt vállal a szakemberképzésben. Lakos Judit a Varázsmancsokkal mesteri fokozatra emelte az állatasszisztált terápiát.

Elolvasom

Több mint napközi

A sérültséggel, fogyatékossággal élő gyerekek 16 éves korukban kikerülnek az iskolarendszerből, onnantól kezdve szüleik új helyzettel találják szembe magukat: meg kell oldaniuk immáron felnőtt gyermekük felügyeletét. Őket segíti a Kaptár Napközi, ami egyfajta közösségként öleli át az érintett családokat, messze túlmutatva a szokásos nappali ellátás keretein.

Elolvasom