null

Kézműveskedés és lövészet – az élményeknek nem szabhat gátat a fogyatékosság

Néhány éve kezdte meg működését a Mindenki Képes Egyesület, amely egy székesfehérvári közösségi terében várja programokkal a fogyatékossággal élő embereket. Többségük Fejér vármegyéből érkezik, de vannak, akik Veszprémből és a Balaton környékéről, illetve Budapestről látogatnak el a meghirdetett eseményekre. Nyáron már külső helyszínen – egy budafoki lőtéren – is tartanak olyan szabadidős programot, ami igazi kuriózumnak számít.

Bár Lengyel Zsófia látássérült, az általa alapított egyesület az összes fogyatékossági csoportot megszólítja, kínál programokat mozgás- és értelmi sérülteknek, hallássérülteknek is. Az ezek helyszínéül szolgáló közösségi teret családtagok, barátok, felajánlások segítségével újították fel és akadálymentesítették, kapott az egyesület támogatást Székesfehérvár önkormányzatától is. Idén már tartottak itt farsangi rendezvényt, ahol a fogyatékossággal élők maszkokban, mókás maskarákban ünnepelhettek, beszélgethettek.

„Volt nőnapi eseményünk is, amin fogyatékossággal élő hölgyek vehettek részt. Koktélokkal és remek programokkal vártuk őket, volt például közös körömlakkozás és frizurakészítés. A rendezvényre meghívtunk egy profi kozmetikust is, aki bőrápolási tanácsokkal látta el a hölgyeket, és elmondta azt is, mire kell figyelniük a napi arcápolási rutinjuk során. Az arctisztítás, arcradírozás és arckezelés helyes módját be is mutatta a kozmetikus az egyik vendégen, miközben részletesen el is magyarázta ezek lépéseit” – mondja Lengyel Zsófia.

Sikeres volt az egyesület tavaszváró eseménye is, amit egy kézműves foglalkozás köré szerveztek. „Ezen a programon tizenhatan vettek részt, köztük látássérültek és értelmi akadályozottsággal élők, illetve egyéb fogyatékosságok érintettjei. Csodálatos tavaszi dekorációk készültek itt, köztük bögrébe tűzött virágkompozíciók, amelyek remek díszei lehetnek az otthonoknak. Voltak, akik falra akasztható képkeretekbe helyeztek virágos díszeket, fapillangókat és szívecskéket. A munkát önkéntes szakemberek – akik amúgy egy virágboltban dolgoznak – segítették, az alapanyagokat is ők hozták el nekünk. A résztvevők nagyon aktívak voltak, a kreatív munkát mindenki élvezte.”

Az egyesület április elején megtartotta az első Mindenki Képes tornafoglalkozást is, amit kéthetente rendszeresítenek. Ezen az érintetteket a fogyatékosságukhoz igazítva mozgatják át, amennyire csak lehet. „Ez a torna nemcsak személyes jelenlét mellett lesz elérhető, hanem online is be lehet rá csatlakozni. Húsvét környékén szerveztünk kézműves foglalkozásokat is, amin az érintettek fatojást színezhettek és anyagnyuszit készíthettek. Hamarosan tartunk majd anyák napját is, amin azokat az édesanyákat szeretnénk felköszönteni, akik fogyatékossággal élő gyerekeket nevelnek. Egy szál virággal várjuk az édesapákat is, mert apaként ők is hősök a mindennapokban.”

Már formálódnak az egyesület nyári tervei is, köztük egy olyan, ami igazi kuriózumnak számít. Ez egy akadálymentesített lövészeti program lesz, aminek egy budafoki lőtér ad otthont. „A kétnapos, hétvégi rendezvényen akár 30 fogyatékossággal élő ember is kipróbálhatja a lövészet élményét. A látás-, hallás- és mozgássérültek teljesen akadálymentesen és biztonságosan tehetik ezt meg. Az esemény ötletét az adta, hogy tavaly ősszel a párom megajándékozott egy ilyen élménnyel, a tapasztalataink pedig nagyon jók voltak. Egy képzett, erre szakosodott lövészeti oktató kísért végig, és velem együtt fogta és segítette irányítani a fegyvert is. Tehát itt nincs szó arról, hogy egy látássérült éles fegyvert egyedül használna. Maga a lövészet fantasztikus élmény egy fogyatékossággal élő embernek, ami mutatja azt is, hogy az esélyegyenlőségre még ilyen terepen is lehetőség nyílhat.”