null

„Mindent megteszünk azért, hogy komfortossá tegyük autista barátaink mindennapjait”

Közel 300 érintett család vette igénybe az Aut-Pont Alapítvány szolgáltatásait az elmúlt 25 évben, köztük olyanok is, akik távolabbról, akár a határon túlról érkeztek. A környékbelieknek hatalmas segítség a közhasznú szervezet által működtetett nappali intézmény, ahol a szakemberek mindent megtesznek annak érdekében, hogy az érintettek eljuthassanak arra a lehető legmagasabb önállósági szintre, amire az autizmusuk lehetőséget ad.

A békéscsabai központtal működő Aut-Pont Alapítványt érintett családok kezdeményezésre hozták létre 1999-ben, a munka akkor indult meg. Első lépésben szülőknek kezdtek el olyan találkozókat szervezni, amelyeket szakemberek vezettek, és azok időtartamára megfelelő felügyeletet is biztosítottak az autizmusban érintett gyerekek számára. Később már egyhetes, bentlakásos nyári táborokat is szerveztek, és bővíteni kezdték a speciális gyermekfelügyeletet. „Ez azt jelentette, hogy arra már nemcsak a szülői találkozók idején adtunk lehetőséget, hanem egyéb alkalmakkor is. Ezt segítette, hogy az ezredfordulón egy ingyenes vagyonátruházás keretében hozzájutottunk egy ingatlanhoz, amelyben pályázati források felhasználásával ki tudtunk alakítani egy 100 négyzetméretes, terápiás foglalkozásoknak is helyet biztosító közösségi teret. Ezt követően a kollégák és a szülők visszajelzései alapján tettünk újabb lépéseket” – mondja Szántó Tamás, az Aut-Pont Autista Gyermekekért és Fiatalokért Alapítvány vezetője, aki maga is érintett apuka.

A családok beszámolóiból és az alapítványi munkatársak tapasztalataiból az derült ki, hogy még ha hiányosságokkal is, de Békéscsaba térségében megoldott az autizmusban érintett óvodások és iskolások ellátása és támogatása, de azt követően kevés a segítség. „A speciális iskolákat elvégző, 16-20 éves autista fiatalok jellemzően nem boldogulnak a nyílt munkaerőpiacon, és sokszor védett foglalkoztatás keretében sem tudnak elhelyezkedni. Ilyen esetekben az egyetlen lehetőség az, hogy otthon maradnak valamelyik családtaggal. Emiatt kezdtünk el egy olyan szolgáltatás elindításán gondolkodni, ami nekik jelent segítséget. A fogyatékosok nappali intézményének nevezett alapszolgáltatást 2006-ban indítottuk el egy külön épületrészben, ideiglenes engedéllyel. Egy uniós pályázat segítségével 2007 őszére készült el az a 400 négyzetméteres ingatlan, amiben azóta is biztosítjuk autizmusban érintett felnőttek ellátását. Ma már ebben az ingatlanban működik a nappali intézményünk is, illetve az a támogató szolgálat, amit időközben hoztunk létre.”

Közvetlen segítség

Az alapítvány nappali intézményét jelenleg 24 autista felnőtt veszi igénybe nap mint nap, a támogató szolgálat pedig 20 gyereknek és fiatalnak nyújt szállítási szolgáltatást és személyi segítést. „A nappali intézményünk ellátási területe Békés megye, a hozzánk járók 60 százaléka pedig békéscsabai. A többiek Gyuláról és Mezőberényből, Csanádapácáról, Lőkösházáról és egyéb településekről érkeznek hozzánk. Az érintettek ellátását 11 elhivatott, autizmus területén jártas kolléga segíti – többségük gyógypedagógus és gyógypedagógiai asszisztens, illetve szociális munkás. Ők az elmúlt években minden lehetőséget igénybe vettek annak érdekében, hogy megfelelő tájékozottsággal tudják komfortossá tenni autista barátaink mindennapjait.”

Az alapítvány által biztosított nappali intézményi szolgáltatás munkanapokon érhető el, olyankor reggel 8-tól délután 4-ig várják a kollégák az érintetteket. A nap folyamán az egyes foglalkozások félóránként váltakoznak. A terápiás-, szabadidős- és munkához kapcsolódó tevékenységek egymást követik, és lehetnek egyéniek vagy kiscsoportosak. „A foglalkozásokat vezető kollégák célja az, hogy az érintettek eljuthassanak arra a lehető legmagasabb önállósági szintre, amire az autizmusuk lehetőséget ad. Az ebben elért sikereknek köszönhetően ismertek meg bennünket a Békés megyében dolgozó védőnők, óvodapedagógusok és tanárok, akik azóta az autizmussal kapcsolatos tudásmegosztásba is bekapcsolódtak.”

Hatni a környezetre

A civilszervezet az autizmusban érintett emberek társadalmi befogadását külön is igyekszik segíteni. Ezt a tevékenységet 2011-ben, az Autizmus világnapján kezdték meg egy nemzetközi kampányhoz kapcsolódva. „Ennek részeként a résztvevők egy-egy emblematikus épületet világítanak meg kék színű fénnyel, mi ezt egészítettük ki egy olyan közösségi élménnyel, amiről a résztvevőknek az év többi napján is eszükbe juthatnak az autizmusban érintett emberek, szomszédok és barátok. Mi az eseményen először a Jókai Színházat világítottuk meg kék színű fénnyel, utána pedig a városházát. Ehhez kapcsolódva egy szabadtéri, akusztikus gitáros rendezvényt – a Nagy közös gitározást – is szerveztünk –, és azt azóta is minden évben megtartjuk. Az elmúlt években az eseménynek – mivel április elején még rossz volt az időjárás – Békéscsaba legnagyobb kulturális intézménye, a Csabagyöngye Kulturális Központ adott otthont. A rendezvényen 60-70, időnként pedig több mint 90 akusztikus gitáros játszik ismert magyar dalokat a 300-400 fős közönségnek.”

Mivel a dalszövegek kivetítőn is megjelennek, az éneklésbe a közönség is bekapcsolódhat, ami komoly közösségi élményt jelent. A program végén a Csabagyöngye Kulturális Központ épülete is kék színbe öltözik, felhívva a figyelmet az autizmusban érintett emberek speciális élethelyzetére, elfogadásuk, támogatásuk fontosságára.

„A látássérültek is valós értéket képviselnek, hasznos és értékteremtő munkát végeznek”

Kirándulások, színházlátogatások, pályázati lehetőségek, szemléletformáló programok, és még sok minden egyéb. A Hermina Egyesület szinte mindennel foglalkozik, amire egy látássérült embernek szüksége lehet, vagy ami segítheti, hogy az érintetteket a társadalom befogadja. Fontos feladat a tévhitoszlatás is, amivel elérhető, hogy a cégek ne csak a rehabilitációs hozzájárulás miatt kezdjenek el azon gondolkodni, hogy látássérült kollégát is alkalmazzanak.

Elolvasom

„Jó érzés látni, hogy a zárkózott gyerekek feloldódnak a kórházi foglalkozás során”

Felnőttként sem egyszerű hosszasan kórházban feküdni, a gyerekeket pedig pláne megviselik az ilyen helyzetek. Nekik próbálnak segíteni az Amigos zöld pulcsis önkéntesei, akik játékos nyelvtanulással színesítik a kisebb-nagyobb gyerekek kórházi mindennapjait. Mára országos hálózatként működik a kezdeményezés, ami több mint tíz éve indult a Tűzoltó utcai gyermekklinikán.

Elolvasom