null

„A társadalmi és technológiai változásokat figyeljük és igazodunk azokhoz”

Vakvezető kutyák kiképzése mellett Braille-nyomtatással és tankönyvek több formátumban történő előállításával is foglalkozik a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége, amely a látássérült emberek számára távoli segítségnyújtást is biztosít. Hogyan alkalmazkodott a civil szervezet a mai világ vak embereket is érintő kihívásaihoz?

Több mint száz éve alapították a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségét (MVGYOSZ), amely ma már több szolgáltatással is segíti a vak emberek mindennapjait. „A szövetség indulásakor a Braille-írás minél szélesebb körben való meghonosítása és elterjesztése volt a legfőbb cél, mert a vak és gyengénlátó személyek annak segítségével juthattak írásos, azaz megmaradó információkhoz. Kiadványaink és újságjaink ezzel az írásmóddal jelentek meg, hogy híreinket a tagok el tudják olvasni. Létrehozott a szövetség egy Braille-könyvtárat is, ami lehetővé tette, hogy az érintettek olvashassanak pontírással elkészített könyveket. Mivel a látássérült emberek életében az irodalom egy kedvelt kikapcsolódási forma, egy hangoskönyvtárat is létrehozott a szövetség, és elindult a hangoskönyvek készítése is” – mondja dr. Nagy Sándor, a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének elnöke.

Dr. Nagy Sándor, fotó: Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége

Kezdetben a könyveket egy kis stúdióban olvasták magnószalagra, de a helyzet a digitalizáció fejlődésével megváltozott. Ma már az érintettek okostelefonra tölthetik le a könyveket, és telefonos alkalmazás segítségével tudják őket olvasni. A kiadványok nemcsak felolvasóprogramokkal érhetők el, hanem Braille-kijelzős formátumban is. Ennek köszönhetően a vak emberek speciális, számítógéphez csatlakoztatható eszközeiken (ezeken a betűk folyamatosan kidomborodnak) papírmentesen is el tudják őket olvasni. A hagyományos hangoskönyvek ettől függetlenül továbbra is elérhetők a szövetségnél, és nem szűnt meg a Braille-írásos könyvek könyvtári kölcsönzése sem.

Korok és igények

Fontos feladata az MVGYOSZ-nak a közoktatásban tanuló általános és középiskolás diákok tankönyvellátása is. Ez is többféle formátumban – pontírásosban, nagybetűs és digitális feldolgozásban – történik annak érdekében, hogy az integráltan tanuló gyerekek mindenhol hozzájussanak a megfelelő tananyaghoz. „A pontírás megtanulását azért tartjuk fontosnak, mert az teszi lehetővé, hogy a látássérült diákok elsajátítsák a helyesírást, és ne csak hallják az elmondott vagy digitálisan felolvasott szövegeket. A tankönyvek külön feldolgozásának azért is jelentősége van, mert azok nem egyszerű átiratok. Ezeket a szakembereink mindig adaptálják a megfelelő formátumra, segítve azt, hogy a gyakorlatban alkalmazhatóak legyenek.” A szövetség A jövő kilátásai programon keresztül segíti a felsőoktatásban tanuló látássérült diákokat is. Ennek köszönhetően például a látássérült joghallgatók neves ügyvédi irodáknál juthatnak gyakorlati lehetőségekhez. A szövetséget egyetemek és főiskolák is megkeresik együttműködő partnerként, segítséget kérve ahhoz, hogy akadálymentesen tudják oktatni látássérült hallgatóikat, kezelni tudják az esetleges problémákat, hiányosságokat.

A MVGYOSZ segédeszközboltot is fenntart, ahol olyan eszközök kaphatóak, amelyek megkönnyítik a látássérült emberek életvitelét. Ilyen például a tájékozódást segítő fehérbot, vagy azok a nagyítók, amelyek az aliglátó vagy gyengénlátó személyek információhoz jutását teszik lehetővé. Vannak olyan eszközök is – például beszélő mérleg vagy vércukorszintmérő –, amelyek hangjelzéssel adnak információt, és olyanok is, amelyek tapintás segítségével. Ilyenek például a speciális módon elkészített vonalzók, mérőszalagok és tapintható órák. A segédeszközbolt kínálata ma már egy akadálymentesen használható webáruházon keresztül is elérhető. „Ezt a lehetőséget azért tartottuk fontosnak, mert ma már nagy rá az igény. A társadalmi és technikai változásokat igyekszünk mindig figyelemmel kísérni és igazodni azokhoz. Ez teszi lehetővé, hogy a látássérült emberek ne szakadjanak el a társadalomtól.” A szövetség azon is dolgozik, hogy elérje: pontírásos szöveg ne csak a gyógyszeres dobozokon legyen, hanem minél több kozmetikai és higiéniai terméken is.

Távoli segítség

Az MVGYOSZ fontos szolgáltatása a Távszem is, amelynek lényege, hogy egy okostelefonos alkalmazáson keresztül napi 24 órában fel lehet hívni a szövetség operátori központját, aminek segítségével – ehhez a telefon kameráját használva – pótolni lehet a látást. „Itt elég a telefont arra a tárgyra vagy területre irányítani, amelyről az érintett információt szeretne kérni. Ha ez megtörténik, akkor az operátor elmondja, hogy a felvételen mit lát, azon mi történik. Kérdés lehet például az, ha valaki az utcán egy üzletet keres, de azt nem találja. Használható ez az eszköz akár arra is, ha az érintett leejt valamit, és azt pásztázással szeretné megkeresni. Jó szolgálatot tesz az alkalmazás akkor is, ha valaki egy cetlit, levelet vagy számlát talál a postaládájában, amit nem tud elolvasni. Fontos kiemelni, hogy a Távszemnél dolgozó operátorok szakképzett munkatársak, akik az adatvédelemre nagyon figyelnek.”

Az újdonságok fejlesztése mellett a szövetségnek régi feladata a vakvezető kutyák képzése is. Ezt a tevékenységet csaknem 50 éve kezdte meg az MVGYOSZ, később pedig a módszerek átadásával bölcsője is lett a többi kiképzőszervezetnek. Az indulás óta már több száz vakvezető kutyát adtak át látássérült személyeknek, és csepeli kiképzőközpontjukban ma is folyamatos a munka. Jelenleg öt kiképzővel dolgoznak, és nemcsak a kutyák megfelelő felkészítésére figyelnek, hanem arra is, hogy a leendő gazdák is felkészüljenek a kutyás életre.

A Völgyzugolyházban minden a kacifántos gyerekekről szól

Az intézményi rendszerből kieső, súlyosan, halmozottan fogyatékos gyerekeknek nyújt oktatási alternatívát a Völgyzugolyház, amelyet érintett anyukák hívtak életre Rákosmentén. Nyugodt és szeretettel teli sziget ez minden olyan ’kacifántos’ gyereknek, akinek a megfelelő fejlesztése amúgy komoly nehézségbe ütközne.

Elolvasom

Mennyire akadálymentesek hazánkban a boltok? – Újabb írás Drávucz Rita tollából

Magyarországon már jó pár vállalat nyitott arra, hogy fogyatékossággal élő és hátrányos helyzetű emberektámogatásával foglalkozzon, de sajnos ez még mindig nem számottevő. Kíváncsi voltam és megkerestem néhány nagyobb hazai élelmiszer- és hipermarketláncot, hogy megnézzem, náluk mi a helyzet a fogyatékossággal élő munkavállalók integrációjával és a speciális igényű fogyasztók kiszolgálásával kapcsolatban. 

Elolvasom

A színpadon is egymás mellett

Közel 20 éve működik nyitott alkotóközösségként a MáSzínház, amelynek előadásaiban szinte a kezdetek óta egyenértékű partnerekként játszanak együtt ép értelmű és értelmi fogyatékossággal élő színészek. Hamarosan bemutatják új darabjukat, és már tervben van a következő, amihez külön kampány készült. Ennek része egy olyan darab, ami túlmutat az adakozás témáján, és ami szeretne edukálni, falakat lebontani.

Elolvasom