Ahogyan több mint 30 éve, úgy idén is szervez táborokat és sportnapokat akadályozottsággal élő gyerekeknek a Fogyatékkal Élők Budapesti Sportszövetsége. A fiatalok a vidéki helyszíneken nemcsak úszásra, dzsúdóra, i-karatéra és kosárlabdázásra kapnak lehetőséget, hanem arra is, hogy a komfortzónájukból kimozdulhassanak.
Bár foglalkoznak versenysportolókkal, a Fogyatékkal Élők Budapesti Sportszövetsége (FÉBSSZ) elsősorban a tömegsportra fókuszál, és a testmozgást a mindennapokban szeretné közel hozni a fiatalokhoz. Ennek érdekében szervezik táboraikat, amelyekbe a tagegyesületek, valamint a főképp fogyatékossággal élő gyerekekkel foglalkozó egységes gyógypedagógiai módszertani intézmények, azaz EGYMI-k küldhetnek diákokat.
„Idén hat táborunk lesz, több különböző helyszínen. Soltvadkerten például egyszerre ötven gyereket tudunk fogadni akadálymentes környezetben. Lesz ott egy i-karate és egy dzsúdótáborunk, és a Hársfa Egyesület tart ott kosárlabdatábort is. Nekik van néhány olyan játékosuk is, akik szép eredményeket értek el nemzetközi szinten. Úszótábor szintén lesz Soltvadkerten, amit a Para-fitt Egyesület szervez. Ők a sportfoglalkozások mellett kreatív foglalkozásokat tartanak, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a gyerekek készíthetnek például ajándéktárgyakat műanyaghulladékokból, beolvasztott kupakokból. A látássérült és szervtranszplantált gyerekek Verőcén táborozhatnak, előbbiekkel kísérők is mennek. A vak gyerekek a program részeként eljuthatnak Dunakilitire, hogy ott látó társakkal tandem-biciklizzenek. Lesz még külön táborunk a Tisza-tónál is” – mondja Kovács Judit, a Fogyatékkal Élők Budapesti Sportszövetségének elnöke.
Fotó: Fogyatékkal Élők Budapesti Sportszövetsége
A FÉBSSZ idei táborai ötnaposak lesznek, egyedül a soltvadkerti úszástábor lesz négynapos a helyszín telítettsége miatt. Az ilyen programok mellett sportnapokat és amatőr versenyeket is szervez a sportszövetség. Az elmúlt hónapokban tartottak például úszóversenyt a 18. kerületi Park Uszodában, és volt mellette asztalitenisz versenyük is. Az úszáshoz még visszatérnek az év második felében, amikorra már vannak kitűzött versenyeik. Ilyen lesz például a Mikulás-kupa, ami mindig nagyon népszerű, jellemzően 80-120 olyan gyerek indul rajta, aki csak amatőr szinten úszik. Rendszeresen vendégeskedik a FÉBSSZ iskolai sportnapon is, ahol a diákokkal a parasportokat ismertetik meg. Tartanak például i-karate bemutatót, amiért a gyerekek jellemzően rajonganak.
„Az inkluzív karate fantasztikus sportág, örülnénk, ha minél szélesebb körben elterjedne. Nagy előnye, hogy űzhetik súlyosan sérült, akár kerekesszékes gyerekek és épek is, ráadásul közösen. Kifejezetten erre épülnek a sportág páros gyakorlatai, amelyeknél egy ép és egy fogyatékossággal élő versenyző mozog szinkronban. Az i-karate azért is jó, mert nemcsak sportolásra és versenyzésre ad lehetőséget, hanem mozgásfejlesztésre is.”
A sportágban Magyarország szép sikereket ér el, nemrég épp Belgiumból jött haza a csapat sok éremmel, és már megkezdődött a felkészülés stockholmi világbajnokságra, amit májusban tartanak. Ezek a sikerek mindenképpen motiválják a fogyatékossággal élő gyerekeket, akik közül egyre többen kapnak kedvet ehhez a minden szempontból előnyös sportághoz. A növekvő létszámot mutatja, hogy a FÉBSSZ egyre gyakrabban kap olyan jelzést a diákok edzőitől, mely szerint kinőtték az aktuális termüket, és nagyobbra van szükségük. Vannak olyan gyerekek is, akik a városoktól messze élnek, ők online tudnak bekapcsolódni az edzésekbe, hogy mozgásukat azáltal fejlesszék. A sportágat felnőttként is lehet űzni, nem ritka, hogy valaki harminc-negyven, vagy akár ötven-hetven éves korában is gyakorolja. Ez nagy előny, mert az inkluzív karate minden életkorban segíti az egészség megőrzését.