Követendő példák

Vállalati jó gyakorlatokon keresztül megismerhetünk olyan hazánkban működő cégeket, amelyek teret engednek a befogadásra, foglalkoztatnak fogyatékossággal élőket, illetve szemléletformáló kampányokat támogatnak, valósítanak meg.

Álláskeresés megváltozott munkaképességgel: nem jótékonykodás a foglalkoztatás

Megváltozott munkaképességgel sokan nehéznek érzik az álláskeresést, és a cégek egy része sem tekinti magától értetődőnek, hogy nyisson az érintettek felé. Ezt tartotta szem előtt a legnagyobb hazai álláshirdetési portál, amikor útjára indította az összekapcsolódást segítő weboldalát, amelynek formálásába csaknem két éve a KézenFogva Alapítvány is bekapcsolódott.

Elolvasom

Végtaghiányos mesehős, akinek története mindenkinek ismerős

A Csodabogár című mesekönyv végtaghiányos főhősén keresztül mutat rá az egymás felé való nyitottság fontosságára Kiss Judit Ágnes, akinek kötete több díjat is elnyert. A József Attila-díjas költő, író, tanár A Végtaghiányos Gyerekekért Alapítvány felkérésére írta meg mesekönyvét, de nem csak a végtaghiányos kicsiket és azok családját szólította meg vele.

Elolvasom

Minőség és érzékenyítés – avagy kézműves csoki a karácsonyfa alatt

A karácsonyfa alá gyakran kerülnek kézműves termékek és élményajándékok, sokan figyelnek arra is, hogy azokat kik készítik el és kik nyújtják. Ez is közrejátszik abban, hogy az ünnepek előtti időszak a megszokottnál mozgalmasabb a BeSweet csokoládémanafuktúra életében. Milyenek ilyenkor a mindennapok a fogyatékossággal élő kollégáknak munkát adó üzem életében?

Elolvasom

Szülőként feldolgozni: a végtaghiány csak a gyerekeknek lehet természetes

Míg a veleszületett végtaghiányt a gyerekek jellemzően természetesnek veszik és nem okoz számukra elakadást, addig szüleik traumaként élhetik meg az ilyen helyzetet, nehezen dolgozhatják azt fel – emiatt is szervez számukra segítő foglalkozásokat A Végtaghiányos Gyermekekért Alapítvány. Az érintett szülők nehézségeiről Szél Dávid tanácsadó szakpszichológussal beszélgettünk, aki az alapítvány programjában is közreműködik.

Elolvasom

Gondoltad volna, hogy a játékboltokban is vannak társadalmi érzékenyítő és edukáló játékok?

Most egy érdekes témáról készítettem összeállítást, ám ahogy haladtam a megírásával, eszembe jutottak újabb és újabb kapcsolódó kérdések. Nap mint nap tapasztalom, hogy sokan észre sem veszik, hogy egy épület akadálymentes-e vagy sem, a bejáratnál vagy a liftben találtak-e braille írást, feljöttek-e két lépcsőn a bejárati kapunál vagy sem. Ugyanígy nem vesszük észre a fogyatékosságot megjelenítő, körülöttünk lévő érzékenyítő termékeket gyártó cégek törekvéseit sem – Drávucz Rita jegyzete.

 

Elolvasom

Vízi világba kalauzolja a gyerekeket a kiskunhalasi befogadó játszótér

Kiskunhalason nyitotta meg kapuit a nemzeti lottótársaság 24. befogadó játszótere. A Játék összeköt! program keretében a gazdagon felszerelt, a mesék világát idéző játszóterek révén Magyarországon egyedülálló, mindenki számára használható közösségi terek épülnek, ahol fogyatékossággal élő és ép gyermekek az együtt játszás élményén keresztül válhatnak elfogadó, nyitott felnőttekké.

Elolvasom

A Posta mindenki számára nyitott

Az autizmusban érintett emberek a szokásosnál nehezebben tudnak elhelyezkedni, hiszen nekik olyan munkahelyre van szükségük, amely megadja a számukra fontos állandóságot. A megváltozott munkaképességű kollégákra kiemelten figyelő Magyar Posta nagy számban tud alkalmazni érintett dolgozót több feladatkörben is. Mi kellett ahhoz, hogy a vállalat képes legyen erre?

Elolvasom

Wakeboardozni kerekesszékesként?

Élsportolóként nem volt alkalmam extrém sportokat kipróbálni, mert mindig attól rettegtem, hogy sérülés ér. Most azonban, hogy már visszavonultam az aktív sportéletből, keresem az ilyen lehetőségeket is, amelyeket kerekesszékkel is ki lehet próbálni. Fontos, számomra ugyanis, hogy Flóra, a kerekesszéket használó tízéves kislányom is részt tudjon venni ilyen kalandokban. Drávucz Rita jegyzete.

Elolvasom

„Úgy működnek ők, mint a kovász”

Írt már színdarabokat integrált társulatnak, és többször is fellépett olyan közönség előtt, amelynek soraiban fogyatékossággal élő gyerekek is ültek. Lackfi János fontosnak tartja, hogy költőként, íróként is segítse és láttassa mindazokat, akikről a társadalom sokszor nehezen vesz tudomást.

Elolvasom

Fonal, ami mindenkit összeköt

Hetven éve kezdték meg a munkát harmincnál kevesebb vak és gyengénlátó munkatárssal, ma már kilencszáz dolgozójuk van, akik közül hatszázan megváltozott munkaképességűek. A Szegedi SZEFO Zrt. elsősorban kötött ruházati termékeket és áramelosztó, -szabályozó készülékeket készít akkreditált foglalkoztatóként, jelen van a nyílt munkaerőpiacon is. Mi kell ahhoz, hogy integrált munkahelyként sikerrel tudjanak működni?

Elolvasom

Készüljön bármi, a megváltozott munkaképesség nem akadály

Évtizedes munkával fejlődött kisvállalkozásból országosan jegyzett nagyvállalattá a Pro-Team Nonprofit Kft., amelynek tevékenysége folyamatosan bővült, de eredeti céljához, a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatásához hű maradt. A cég indulása óta azt vallja: a befogadó társadalom alapja a diszkrimináció-mentesség, és az ahhoz társuló pozitív cselekvés.

Elolvasom

„Arra törekszünk, hogy mindenkinek tudjunk feladatot adni”

Takarítócégként indultak, de már három pékséget és egy call centert is üzemeltetnek megváltozott munkaképességű dolgozókkal, a hajléktalan embereket pedig parkgondozási feladatokkal várják. Ugyan a tevékenységek köre folyamatosan bővül, egy dolog állandó maradt: a munkatársak túlnyomó többsége valamilyen akadályozottsággal vagy krónikus betegséggel él.

Elolvasom

Felkészülni a munkára és a „felnőtt létre”

A fogyatékosság, sérülés és alapbetegség jellegétől függetlenül segítenek mindenkinek, aki megváltozott munkaképességgel keres munkát, működtetnek saját társadalmi vállalkozásokat is. A Kék Madár Alapítványnak nem csak a munkahelyi befogadás a szívügye, hanem az is, hogy a fogyatékkal élők egymással szemben is nyitottak legyenek.

Elolvasom

A zene mindenkié – a Zene Házában tényleg mindenkié

A Zene Háza a kezdetektől nagy hangsúlyt fektetett az akadálymentességre, a tervezésbe szakmai szervezeteket is bevontak. A komplexum tavaly augusztusban esélyegyenlőségi programot is indított annak érdekében, hogy minél több embernek segíthessen elindulni a zene felé vezető úton – függetlenül attól, hogy esetleg fogyatékossággal él-e vagy sem.

Elolvasom

Használt ruha, tiszta terápia – amikor kincset ér a rehabilitációs foglalkoztatás

A Retextil csapata használt ruhákból készít fonalat, majd abból használati tárgyakat, tevékenységük pedig túlmutat azon, hogy ezzel a környezetet védik. Az alapítvány rehabilitációs foglalkoztatási programja egyben terápiás alkotóműhely, ami megváltozott munkaképességű és fogyatékossággal élő embereknek ad lehetőséget arra, hogy munkájukkal műalkotásokat hozzanak létre.

Elolvasom

Fogyatékossággal élők munkaerőpiaci integrációját helyezi fókuszba a Szerencsejáték Zrt. videókampányának befejező epizódja

Együtt szólalunk fel a fogyatékossággal élőkkel szembeni sztereotípiák lerombolása és a befogadás erősítése érdekében. A Szerencsejáték Zrt. Tarts velünk egy akadálymentes jövőért! kampányának zárásaként nagyvállalatok mutatják be a fogyatékossággal élők és a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásának lehetőségeit és sikereit.

Elolvasom

Ízlelő: az étterem, ahol mindenkit esélyt kap

Bár fő profilja nem ez, a Kék Madár Alapítvány Szekszárdon és Budapesten is létrehozott olyan éttermet, amely megváltozott munkaképességű embereket alkalmaz. Hogyan indított ilyen vállalkozást egy olyan szervezet, amely a vendéglátáshoz nem értett, de a fogyatékossággal élők munkahelyi integrációjához annál inkább?

Elolvasom

Virágoskert várja a szolnoki gyerekeket a legújabb akadálymentes játszótéren

Tulipánok, rózsák és pipacsok között ismerhetik meg jobban egymást az ép és fogyatékossággal élő gyerekek Szolnok legújabb játszóterén. A nemzeti lottótársaság játszótérépítési programjában a Lovas István utcában olyan befogadó tér nyitotta meg kapuit, ahol a fogyatékosság minden típusának megfelelő játékelemeket próbálhatnak ki a gyerekek. A Szerencsejáték Zrt. „A játék összeköt!” programjának részeként már a 22. befogadó játszótér nyílt meg.

Elolvasom

„Senki nincs beskatulyázva, mindenki teszi a dolgát”

Segítségével alkották meg az Érték vagy! minisztériumi díjat a Lámpás ’92 Alapítvány értelmi akadályozottsággal elő fiataljai, és a vezetésével készítettek olyan dizájn ékszerkollekciót, amit az egyik patinás autómárka inspirált. Mi motiválja Laborc Tamás tervezőt, akinek műhelye mindig nyitva áll a „Lámpik” előtt?

Elolvasom

A középkori lovagok világába kalauzolja a gyerekeket a pomázi befogadó játszótér

Várvédő kapitányok, hős lovagok és hercegnők bőrébe bújhatnak a gyerekek azon a pomázi akadálymentes játszótéren, amit a nemzeti lottótársaság „A játék összeköt!” játszótérépítési programjának részeként valósított meg. A 21. befogadó játszótéren olyan kombinált játékelemek kaptak helyet, amelyeket az ép és fogyatékossággal élő gyerekek is kipróbálhatnak, a közös játékon keresztül pedig elfogadóbb és befogadóbb felnőttekké válhatnak.

Elolvasom

Tudják a vállalatok, miként kell jót tenni?

A társadalmi felelősségvállalás jövőre is a hazai cégek fókuszában marad, többségük az ideivel megegyező, vagy annál többet költene ilyen célokra. A Scale Impact és a Magyar PR Szövetség kutatásából kiderül, hogy az irány jó, de a vállalatoknak még van hova fejlődniük. A tanulmány a jó példák közt említette a Szerencsejáték Zrt. CSR-tevékenységét.

Elolvasom

Tengeri kalandra hívja a gyerekeket a péceli befogadó játszótér

Pécelen nyitotta meg kapuit a 20. befogadó játszótér, amelyet a nemzeti lottótársaság a Nagykarácsony időszakos sorsjegy értékesítéséből befolyt összegből, azaz a játékosaival közösen épít. A Szerencsejáték Zrt. „A játék összeköt!” program keretében eddig országszerte 19 helyszínen adott át olyan játszótereket, ahol az ép és fogyatékossággal élő gyermekek a közös játékon keresztül ismerhetik meg egymást.

Elolvasom

A vízi élővilág tematikájával nyitja meg kapuit a 19. befogadó játszótér

A szekszárdi lakosokkal közösen alkották meg a legújabb befogadó játszótér tematikáját, amely tíz játékelemmel várja az ép és fogyatékossággal élő gyermekeket. A Szerencsejáték Zrt. „A játék összeköt!” program keretében megépült játszótérrel a vízi élővilágba kalauzolja el a látogatókat. A nemzeti lottótársaság célja, hogy országszerte minél több befogadó játszótér épülhessen.

Elolvasom

„A fogyatékosság nem akadály”

2023-ban lesz 20 éves a Szerencsejáték Zrt. karitatív hálózata, amely nemcsak a megváltozott munkaképességű és fogyatékossággal élő személyek munkahelyi integrációját segíti, hanem a társadalmi szemléletformálást is. Miért tartja fontosnak ezt a küldetést a nemzeti lottótársaság?

Elolvasom

Fogyatékossággal élő gyermekek beilleszkedését támogatja az Szerencsejáték Zrt. kampánya

A nemzeti lottótársaság őszi széleskörű szemléletformáló kommunikációja elsősorban az fogyatékossággal élő gyermekek beilleszkedésére, sikeres és boldog felnőtté válására fókuszál. Az évvégi kampány Illés Fanni, világ- és Európa-bajnok, paralimpikon úszó személyes élettörténetén keresztül mutatja be, hogy az elfogadás, valamint család és a nagyobb közösség támogatásával az akadályok lebonthatóak.

Elolvasom

Egy pékség, ahol mindenki megtalálja a helyét

Egyre nagyobb az igény a jó minőségű pékárukra, így nem meglepő, hogy gyarapszik az erre fókuszáló pékségek száma. Ilyen a Bake My Day is, azzal a ráadással, hogy pultjainál többségükben megváltozott munkaképességű dolgozók mosolyognak a vendégekre, ők sürögnek-forognak a háttérben is. Milyen az élet egy ilyen pékségben?

Elolvasom

Hogy lehet a divat mindenkié?

A divat nem csak a szépségről és a ruhákról szólhat, hanem felhívhatja a figyelmet magukra az emberekre is. Azokra is, akik fogyatékossággal élnek. Hogyan segítheti a divat, hogy a társadalom elfogadóbb legyen, és milyen lehetőséget láthatnak ebben a tervezők?

Elolvasom

„A megváltozott munkaképességű kollégák nagyon lelkesek, értékelik a biztonságot, illetve a közösségi hangulatot”

A Szűcs Network ügyvezetőjében a nála dolgozó, megváltozott munkaképességű emberekkel való közös munka közben született meg az elhatározás, hogy szeretne egy igazi, közösség-szemléletű munkahelyet teremteni, ahol ezek az emberek elfogadó közegben tevékenykednek, hasznosnak érzik magukat és céljaikat megvalósíthatják.

Elolvasom

Így készült a Tarts velünk! reklámfilmje

A Szerencsejáték Zrt. 2021 novemberében indította el szemléletformáló kampányát, melynek kiemelt ügyei 2022-ben is nagy hangsúlyt kapnak. A figyelemfelhívás célja a fogyatékossággal élők helyzetének bemutatása, valamint a szemléletformálás és az integráció elősegítése.

Elolvasom