Az ADHD, azaz a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar sok család életét nehezíti meg, az iskolás évektől akár komoly tanulási gondokat is okozva. Az érintetteket több mint két évtizede segíti a Bethesda Gyermekkorház ADHD ambulanciája, amely ezen a területen úttörő szerepet töltött be Magyarországon.
Nem sokkal az ezredforduló után kezdte meg működését a Bethesda Gyermekkórház ADHD ambulanciája, alapvetően nyugati mintára. „Az alapokat kollégánk, dr. Csiky Miklós tette le, aki külföldről költözött haza, és az ott megszerzett tudását, tapasztalatát szerette volna itthon hasznosítani. Az ambulancia el is indult, kezdetben az ország minden területéről fogadott gyerekeket. Ezen amiatt kellett változtatni, mert hamar kiderült: az érdeklődés sokkal nagyobb, mint a kórház kapacitása. Annak érdekében, hogy az érintetteknek az ellátásra ne kelljen akár egy évnél is többet várniuk, kompromisszumot kellett kötnünk. Azóta a területi ellátási kötelezettség alapján látjuk el a gyerekeket Budapest egyes kerületeiből és a hozzánk tartozó agglomerációs településekről. Kivételt csak azokkal a helyekkel teszünk, ahol tudjuk, hogy nincs tényleges gyermekpszichiátriai ellátás. Főállásban két orvos dolgozik nálunk, egy pedig részmunkaidőben van az ambulancián. Őket évente 2-3 ezer család keresi fel vagy a diagnózis felállítása miatt, vagy azért, hogy a gyermekük megkaphassa a szükséges ellátást, gondozást” – mondja dr. Nagy Péter gyermek- és ifjúságpszichiáter szakorvos, a Bethesda Gyermekkórház ADHD ambulanciájának vezetője.
Bár a súlyossági szintje különböző lehet, a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar világszerte a gyerekek 5 százalékát érinti, és ha készülne hazai felmérés, az adat itthon is hasonló lenne. A diagnózisok száma viszont jóval alacsonyabb: a hivatalos adatok azt mutatják, hogy a gyerekek kevesebb mint 1 százaléka jár orvoshoz ADHD miatt. Mivel ez a fejlődési zavar igazán egyértelműen csak ötéves kor után ismerhető fel, a diagnózist is csak ezt követően szokták felállítani az orvosok. „Mi legelőször jellemzően az ovis kor második felében találkozunk érintett gyerekekkel, a többség iskolásként jut el hozzánk. Kisebbeket általában csak egyéb idegrendszeri fejlődési rendellenességek miatt hoznak el hozzánk a szülők, mert azok már néhány éves korban is jellegzetesek. Ilyen például a Tourette-szindróma, amelyre a tikkek, ismétlődő, akaratlan mozgások, például csapások, rúgások, felugrások és hangadások jellemzőek. Részt vesz az ambulanciánk azoknak a gyerekeknek az ellátásában is, akik autizmusban érintettek, különösen akkor, ha ez a probléma ADHD-val vagy tikkekkel társul. Az ilyen eseteket is lehet diagnosztizálni akár már hároméves korban.”
Ha elvész a figyelem
Maga az ADHD olyan probléma, ami idegrendszeri megalapozottságú, és a figyelmet, annak kontrollját érinti. Jellegzetessége, hogy a gyerekek hiába próbálják, nem tudják irányítani a figyelmüket, aminek nyomán – ha valami nem eléggé érdekes – könnyen elkalandoznak a gondolataik. Általában gond van a viselkedésszabályozással is, ami miatt az érintettek – lévén sokszor képtelenek várni – másokat is megszakítanak a beszédben, és kimondják, ami éppen eszükbe jut. Nehezükre esik az érzelmek szabályozása is, ezért jellemző lehet, hogy könnyebben borulnak ki és nehezebb őket megnyugtatni. Tipikus az is, hogy elfelejtik, mit hova tesznek le, a dolgaikat gyakran elhagyják. Megesik az is, hogy a gyerekek hirtelen, körülnézés nélkül lépnek le a járdáról. Az igazán jellegzetes tünetek iskoláskorban mutatkoznak meg.
„Ilyenkor jellemzően nem tudják követni az órákat és lemaradnak a társaiktól, az eredményeik pedig sokkal rosszabbak lesznek a vártnál. Gond az is, hogy viselkedésük, órai közbeszólásaik zavarják az osztálytársakat. Emiatt fordul elő, hogy a problémát gyakran maga az iskola jelzi. Ennek nyomán jutnak el a gyerekek a pedagógiai szakszolgálathoz, ahonnan szakértői bizottsághoz küldhetik őket. Viszont az ellátóhelyekre – így hozzánk is – csak a szülők kérhetnek időpontot, így az ő motivációjuk nagyon fontos.” Bár sokan ezt nehezen fogadják el, az ADHD bizonyítékokon alapuló kezelése csak gyógyszeres lehet, az egyéb terápiák, fejlesztési módszerek és tréningek hatékonysága tudományosan nem igazolt. Persze nem szükséges minden ADHD-s gyermeknek gyógyszer, de ha a tünetek által okozott problémák súlyossága ezt indokolja, akkor azok nem kerülhetők meg. A gyerekeknek a gyógyszerbeállítás időszakában nagyjából havonta kell vizitre járniuk, de utána elég a félévenkénti kontroll.
Fontos a tudatosság
„Az ADHD-ról azt is érdemes tudni, hogy bár a kezelése alapvetően gyógyszeres, a terápiához szorosan hozzátartozik az edukáció is – függetlenül attól, hogy magukat a tüneteket a farmakoterápia hogyan változtatja meg. A szülőket fontos például segíteni abban, hogy még ha ez nehéznek is tűnik, tudják többet dicsérni a gyereküket, tudják őket támogatni a koncentrálásban. Érdemes például tisztában lenniük azzal, hogy az otthoni környezetben hogyan lehet csökkenteni, kiiktatni azokat a tényezőket és hatásokat, amelyek elterelhetik a gyerekek figyelmét. Ezt segítendő tartunk a szülőknek külön csoportfoglalkozásokat is.”
Az ADHD-t a gyerekek egy része idővel kinövi, aminek oka kettős. Egyrészt az agy és az idegrendszer magától is fejlődik, és úgymond utoléri magát, másrészt az életkor előrehaladtával az érintettek olyan stratégiákat is ki tudnak dolgozni, amelyek a nehézségeket – például a tárgyak elhagyását – áthidalhatóvá teszik. Emiatt a gyógyszereket nem kell mindenkinek élethosszon át szedni. A szakmai előírások szerint az orvosoknak évente egyszer kell felülvizsgálniuk az érintettek állapotát, hogy annak alapján eldönthessék, szükség van-e további gyógyszeralkalmazásra. A Bethesda ambulanciáján általában nyáron szokták felfüggeszteni a gyógyszeres kezelést, hogy a szünidőt kihasználva megnézzék, a gyerekek hol tartanak a fejlődésben. Az általános tapasztalat az, hogy nagyobbik részük a középiskola végeztével abba is hagyhatja a gyógyszerszedést. Ezt a döntést minden esetben a gyerekek egyéni helyzetének és szükségleteinek figyelembevételével, a szülővel és a gyerekekkel együttműködve hozzák meg az orvosok.