null

Befogadó játszótér a közös élményekért már Berettyóújfaluban is

Akadálymentes megközelítést és közös élményeket ígér fogyatékkal élő és ép gyermekeknek egyaránt a Szerencsejáték Zrt. támogatásával épült újabb befogadó játszótér Berettyóújfalun. A nemzeti lottótársaság „Játék összeköt” programjának keretében 2017 óta már 26 olyan inkluzív játszótér épült országszerte, ahol az ép és fogyatékossággal élő gyermekek a közös játék élményén keresztül válhatnak befogadó felnőttekké.

Hazánkban közel egymillió fő és családja, azaz minden tizedik ember érintett a fogyatékosság valamely ágával. A Szerencsejáték Zrt társadalmi szemléletformáló programjában a gondolati akadályok lebontását tűzte ki célul. Ennek egyik eszköze a befogadó játszótér, amelynek ereje nem csupán abban van, hogy akadálymentesen megközelíthető, hanem a játékelemeket is úgy építik, hogy azokat ép és fogyatékkal élő gyermek egyaránt tudja használni. Idén már négy befogadó játszótér épült a Szerencsejáték Zrt. támogatásával Budapesten, Kiskunhalason, Nagykanizsán és Berettyóújfalun.

A kép forrása: Szerencsejáték Zrt.

A keleti országhatárhoz közeli berettyóújfalui inkluzív játszótér a lakosság szavazatai alapján „Szafari” tematikát kapott. A nemzeti lottótársaság „A játék összeköt!” programja keretében 2017 óta 26 befogadó játszótér megépítését támogatta a Nagykarácsony sorsjegy bevételének egy részéből. Az inkluzív játszótereken az ép és fogyatékossággal élő gyermekek közösen tudnak játszani és élményeket szerezni, hogy aztán ezen keresztül nyitott, befogadó felnőtté váljanak. A program azt vallja, hogy nem az a fontos, ami elválaszt, hanem az, ami összeköt.

„A Szerencsejáték Zrt. folyamatosan bővíti az évente épülő befogadó játszóterek számát, minden esetben biztosítva, hogy akadálymentes környezetben és megközelítéssel helyezze el a játékokat. Magyarországon mintegy 14 ezer, 14 év alatti fogyatékossággal élő gyermek él, közülük több mint 4 600 Budapesten, illetve a nagyobb vidéki városokban. Ezek a játszóterek számukra jelentenek biztonságos szigetet és egyben nyújtják azt a lehetőséget, hogy ők is szabadon együtt játszhassanak ép társaikkal. – mondta Gál Mihály, a Szerencsejáték Zrt. régióvezetője.

A befogadó játszótér-építési program kiemelten fontos eleme a Szerencsejáték Zrt. szemléletformálási tevékenységének.

Muraközi István, Berettyóújfalu polgármestere azt mondta: „a város eddig is sokat tett annak érdekében, hogy igazi otthona legyen a gyermekeiket nevelő családoknak. A város számos pontján épült játszótér, a mostani a beruházás azonban túlmutat az eddigieken, hisz a különleges játékelemek alkalmassá teszik ezt a játszóteret arra, hogy közösen használhassák ép és fogyatékkal élő gyermekek is.”

A polgármester a város közössége nevében is köszönetet mondott a Szerencsejáték Zrt.-nek, hogy befogadó játszótér építését támogatta Berettyóújfaluban.

A játszótérépítési program jószolgálati nagykövete Drávucz Rita világ- és Európa-bajnok, olimpikon vízilabdázó, aki érintett szülőként segíti a fogyatékossággal élők széleskörű integrációját.

Minden, „A játék összeköt!” programhoz kapcsolódó további információkról a https://rolunk.szerencsejatek.hu/hu/a-jatek-osszekot weboldalon tájékozódhatnak.

 

Négylábú támogatás: mire képesek a segítő és terápiás kutyák?

A segítőkutyák nem csak jelzéseikkel és fizikai közreműködésükkel tehetik könnyebbé a fogyatékossággal élő emberek életét, hanem lelkileg és szociális értelemben is támogatást jelentenek, segíthetik a társadalmi szemléletformálást. Erról mesélt nekünk Mányik Richárd, a NEO Magyar Segítőkutya Közhasznú Egyesületet elnöke. Kovács-Czirják Helga, a NEO segítőkutya-kiképzője a Segítő Szakmák Hónapján videóriportban is beszélt az egyesület tevékenységéről.

Elolvasom

Csoda a vízben – mikor segíthet a neuro-hidroterápia?

Központjaikba az ország minden tájáról érkeznek szülők, főleg központi idegrendszeri sérülésben érintett gyerekükkel. A kicsiket sokszor közvetlenül az újszülöttellátásból irányítják a Gézengúz Alapítványhoz, hogy ott a neuro-hirdoterápia mellett megkaphassanak minden olyan ellátást, amire szükségük lehet. Évente sok ezer gyerek fejlődhet ennek köszönhetően.

Elolvasom

Fejlesztés a nyeregben

Régóta használnak lovasterápiát a fogyatékossággal élő vagy sajátos nevelési igényű gyerekek fejlesztéséhez, kötődjön az mozgáshoz vagy viselkedéshez, beszédhez. Mivel esetükben nem egyszerű lovas foglalkozásról van szó, kulcskérdés – erről jogszabály is rendelkezik –, hogy a terápiát olyan szakember végezze, akinek megfelelő (gyógypedagógiai, gyógytornászi, vagy például pszichológusi) végzettsége van. Így érhető el, hogy a terápia tényleg a kicsik hasznára váljon.

Elolvasom