null

Befogadó játszótér a közös élményekért már Berettyóújfaluban is

Akadálymentes megközelítést és közös élményeket ígér fogyatékkal élő és ép gyermekeknek egyaránt a Szerencsejáték Zrt. támogatásával épült újabb befogadó játszótér Berettyóújfalun. A nemzeti lottótársaság „Játék összeköt” programjának keretében 2017 óta már 26 olyan inkluzív játszótér épült országszerte, ahol az ép és fogyatékossággal élő gyermekek a közös játék élményén keresztül válhatnak befogadó felnőttekké.

Hazánkban közel egymillió fő és családja, azaz minden tizedik ember érintett a fogyatékosság valamely ágával. A Szerencsejáték Zrt társadalmi szemléletformáló programjában a gondolati akadályok lebontását tűzte ki célul. Ennek egyik eszköze a befogadó játszótér, amelynek ereje nem csupán abban van, hogy akadálymentesen megközelíthető, hanem a játékelemeket is úgy építik, hogy azokat ép és fogyatékkal élő gyermek egyaránt tudja használni. Idén már négy befogadó játszótér épült a Szerencsejáték Zrt. támogatásával Budapesten, Kiskunhalason, Nagykanizsán és Berettyóújfalun.

A kép forrása: Szerencsejáték Zrt.

A keleti országhatárhoz közeli berettyóújfalui inkluzív játszótér a lakosság szavazatai alapján „Szafari” tematikát kapott. A nemzeti lottótársaság „A játék összeköt!” programja keretében 2017 óta 26 befogadó játszótér megépítését támogatta a Nagykarácsony sorsjegy bevételének egy részéből. Az inkluzív játszótereken az ép és fogyatékossággal élő gyermekek közösen tudnak játszani és élményeket szerezni, hogy aztán ezen keresztül nyitott, befogadó felnőtté váljanak. A program azt vallja, hogy nem az a fontos, ami elválaszt, hanem az, ami összeköt.

„A Szerencsejáték Zrt. folyamatosan bővíti az évente épülő befogadó játszóterek számát, minden esetben biztosítva, hogy akadálymentes környezetben és megközelítéssel helyezze el a játékokat. Magyarországon mintegy 14 ezer, 14 év alatti fogyatékossággal élő gyermek él, közülük több mint 4 600 Budapesten, illetve a nagyobb vidéki városokban. Ezek a játszóterek számukra jelentenek biztonságos szigetet és egyben nyújtják azt a lehetőséget, hogy ők is szabadon együtt játszhassanak ép társaikkal. – mondta Gál Mihály, a Szerencsejáték Zrt. régióvezetője.

A befogadó játszótér-építési program kiemelten fontos eleme a Szerencsejáték Zrt. szemléletformálási tevékenységének.

Muraközi István, Berettyóújfalu polgármestere azt mondta: „a város eddig is sokat tett annak érdekében, hogy igazi otthona legyen a gyermekeiket nevelő családoknak. A város számos pontján épült játszótér, a mostani a beruházás azonban túlmutat az eddigieken, hisz a különleges játékelemek alkalmassá teszik ezt a játszóteret arra, hogy közösen használhassák ép és fogyatékkal élő gyermekek is.”

A polgármester a város közössége nevében is köszönetet mondott a Szerencsejáték Zrt.-nek, hogy befogadó játszótér építését támogatta Berettyóújfaluban.

A játszótérépítési program jószolgálati nagykövete Drávucz Rita világ- és Európa-bajnok, olimpikon vízilabdázó, aki érintett szülőként segíti a fogyatékossággal élők széleskörű integrációját.

Minden, „A játék összeköt!” programhoz kapcsolódó további információkról a https://rolunk.szerencsejatek.hu/hu/a-jatek-osszekot weboldalon tájékozódhatnak.

 

„Ha az állásinterjún szóba kerül a gyerek fogyatékossága, egyből elköszönnek a munkaadók”

A sérült vagy fogyatékossággal élő édesanyák még részmunkaidőben is nehezen tudnak elhelyezkedni a munkaerőpiacon, és gyakori probléma náluk az is, hogy csak a gyereküknek élnek, saját kikapcsolódásukra, feltöltődésükre nem szívesen szánnak időt – pedig ez a gyerekeknek is érdeke lenne. Az érintettek helyzetén próbál javítani a Találj Magadra Egyesület.

Elolvasom

„Érintett szülőként tisztában vagyunk azzal, mit jelenthet egy sérült gyerek fejlesztése”

Gyógytornászokkal, gyógypedagógusokkal, logopédusokkal és más szakemberekkel próbálja segíteni a rehabilitációra szoruló gyerekek szüleit a pécsi Borsóház, amelynek neve sokaknak Zente, az SMA-ban érintett kisfiú fejlesztése miatt lehet ismerős. Az intézmény alapítói saját tapasztalatból tudják, hogy mennyire nehéz helyzetben vannak az érintett családok, emiatt szeretnének alapítványként is mellettük lenni.

Elolvasom

„A szexuális visszaéléseknél mérlegelésnek egyáltalán nincs helye”

A fogyatékossággal élő emberek az átlagosnál védtelenebbek az abúzussal és a megfélemlítéssel szemben, különösen igaz ez az értelmi sérült, autista személyekre. Esetükben nem csak felismerni, hanem orvosolni is nehezebb az ilyen problémákat. Erre kínál válaszokat a Kézenfogva Alapítvány hamarosan induló programja, amelynek alapelemeit már évtizedekkel ezelőtt kidolgozta és kipróbálta a civil szervezet.

Elolvasom