null

Készüljön bármi, a megváltozott munkaképesség nem akadály

Évtizedes munkával fejlődött kisvállalkozásból országosan jegyzett nagyvállalattá a Pro-Team Nonprofit Kft., amelynek tevékenysége folyamatosan bővült, de eredeti céljához, a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatásához hű maradt. A cég indulása óta azt vallja: a befogadó társadalom alapja a diszkrimináció-mentesség, és az ahhoz társuló pozitív cselekvés.

A Pro-Team Kft. jogelődjei a ’90-es évek végén kezdték meg tevékenységüket, a vezetők célja már akkor az volt, hogy megváltozott munkaképességű, egészségkárosodott, illetve fogyatékossággal élő embereket foglalkoztassanak. A munkatársak először csomagolási tevékenységet végeztek, a tulajdonosok pedig hamar megtapasztalták a kollégák szorgalmát, kitartását. Onnantól kezdve a hátrányos helyzetű emberek segítését még inkább szem előtt tartották. „Ez a szemlélet máig megmaradt: jelenleg 1850 főt foglalkoztatunk, közülük több mint ezerhatszázan megváltozott munkaképességűek. Többféle tevékenységet végzünk, így könnyen nyílik lehetőségünk arra, hogy többféle egészségi állapotú munkavállalót alkalmazzunk. Vannak a kollégák között például olyanok, akik szív- és érrendszeri betegségben érintettek, vannak, akik mentális problémákkal élnek, míg mások mozgásukban vagy hallásukban akadályozottak” – mondja Kerekes András, a Pro-Team Nonprofit Kft. igazgatója.

Fotó: Pro-Team Nonprofit Kft

A társaság központja Nyíregyházán van, de telephelyeik és üzemeik száma országosan meghaladja az ötvenet. Mindegyik akkreditált foglalkoztatóhely, ahol főleg ruházati és lakástextil termékeket gyártanak a kollégák. Készítenek például női és férfi formaruházatot – zakót, nadrágot, blézert, szoknyát, blúzt és inget –, munka- és védőruházatot, párna- és ágyneműhuzatot, terítőt és függönyöket. Négy üzem élelmiszer-előállítással és csomagolással foglalkozik, egy pedig bútorgyártással.

Bérmunka és saját gyártás

„Az élelmiszeripari tevékenységünk két részre bontható. Az egyik a bérgyártás és a bércsomagolás, amelynél egy vagy több alkotóelemből állítunk elő termékeket, majd azokat csomagoljuk. A másik profilunk a saját gyártás, ahol saját receptúra alapján állítunk elő szuvidált hústermékeket. Manufaktúránkban az alapanyagokat alacsony hőmérsékleten, hosszabb ideig főzzük a hagyományosnál lényegesen alacsonyabb hőfokon, majd lezárt és előzőleg vákuumozott, hőálló műanyag tasakokba helyezzük őket. Az így előállított termékeket elsősorban nagykereskedelmi cégeken keresztül értékesítjük vendéglátóhelyeknek” – mondja az igazgató.

A cég többi termékére is jellemző, hogy közvetlenül használják őket a vállalkozások, lakossági fogyasztókhoz jellemzően csak kereskedelmi vállalkozásokon keresztül jutnak el. A csomagolásukon igyekeznek jelölni, hogy a termékeket megváltozott munkaképességű munkavállalók készítették.

A Pro-Team munkáját tíz rehabilitációs tanácsadó segíti, ők bármikor rendelkezésükre állnak a munkavállalóknak. A cég együttműködési megállapodás keretében több hasonló szervezettel is kapcsolatban áll, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében egy nagy nyíltpiaci foglalkoztató részére is nyújt rehabilitációs tanácsadói szolgáltatást.

„Tudjuk, hogy az egyes fogyatékosságoknál milyen igények fordulhatnak elő, hol kérhető segítség”

Másfél évtizede segítik értelmi akadályozottsággal élő emberek önálló életre és munkavégzésre való felkészítését és egyben a társadalom érzékenyítését, működnek akkreditált foglalkoztatóként, az ukrajnai háború kirobbanása után pedig új feladatot is vállaltak. A Strázsa Tanya 2022 tavasza óta fogyatékossággal élő menekülteket is fogad, amiben az országban egyedülállóak.

Elolvasom

Túl a papírhajtogatáson

Kávézó, ahol az italokat fogyatékossággal és pszichiátriai betegségekkel élő emberek szolgálják fel, és mellette ők készítik a szárazsüteményeket is – méghozzá fejlesztő foglalkozás keretében. Idén júniusban nyitott meg Lentiben az első olyan hazai vendéglátóhely, ahol nappali ellátást igénybe vevő érintettek ily módon végezhetnek értékteremtő munkát.

Elolvasom