Fülöp Attila az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért felelős államtitkára. Több mint egy évtizedes politikai pályafutása során az esélyteremtésért és
az integrációért dolgozott. Államtitkárként, 3 gyermekes édesapaként hisz abban, hogy a fogyatékossággal élők akadályainak lebontását fejben és már gyerekkorban
el kell kezdeni, sok éves munka után pedig ez a szemléletváltás elkezdődött.
"Nehéz örökséget kell felszámolni"
Négylábú támogatás: mire képesek a segítő és terápiás kutyák?
A segítőkutyák nem csak jelzéseikkel és fizikai közreműködésükkel tehetik könnyebbé a fogyatékossággal élő emberek életét, hanem lelkileg és szociális értelemben is támogatást jelentenek, segíthetik a társadalmi szemléletformálást. Erról mesélt nekünk Mányik Richárd, a NEO Magyar Segítőkutya Közhasznú Egyesületet elnöke. Kovács-Czirják Helga, a NEO segítőkutya-kiképzője a Segítő Szakmák Hónapján videóriportban is beszélt az egyesület tevékenységéről.
Csoda a vízben – mikor segíthet a neuro-hidroterápia?
Központjaikba az ország minden tájáról érkeznek szülők, főleg központi idegrendszeri sérülésben érintett gyerekükkel. A kicsiket sokszor közvetlenül az újszülöttellátásból irányítják a Gézengúz Alapítványhoz, hogy ott a neuro-hirdoterápia mellett megkaphassanak minden olyan ellátást, amire szükségük lehet. Évente sok ezer gyerek fejlődhet ennek köszönhetően.
Fejlesztés a nyeregben
Régóta használnak lovasterápiát a fogyatékossággal élő vagy sajátos nevelési igényű gyerekek fejlesztéséhez, kötődjön az mozgáshoz vagy viselkedéshez, beszédhez. Mivel esetükben nem egyszerű lovas foglalkozásról van szó, kulcskérdés – erről jogszabály is rendelkezik –, hogy a terápiát olyan szakember végezze, akinek megfelelő (gyógypedagógiai, gyógytornászi, vagy például pszichológusi) végzettsége van. Így érhető el, hogy a terápia tényleg a kicsik hasznára váljon.