null

A Magyar Parasport Napján idén is érkezik a Lélekmozgató

Február végén idén is megrendezik a Magyar Parasport Napját, amelynek most is fontos eleme a Lélekmozgató program. Az érzékenyítő, szemléletformáló programsorozatba évek óta rengeteg iskola és óvoda kapcsolódik be, ebben az évben pedig már sportegyesületek is megtehetik ezt.

Idén hetedik alkalommal rendezik meg a Magyar Parasport Napját, amelynek immár elmaradhatatlan kelléke a Lélekmozgató program. Az eseményt, mint mindig, most is február 22-én tartják, aminek szimbolikus jelentése van: 1970-ben ezen a napon alapították a Mozgásgátoltak Halassy Olivér Sport Clubját a Mozgásjavító Általános Iskolában és Diákotthonban. Az idei programsorozatra a Magyar Paralimpiai Bizottság és a Fogyatékosok Országos Diák-, Verseny- és Szabadidősport Szövetsége (FODISZ) már nem csak a hazai és határon túli iskolákat és oktatási intézményeket, önkormányzatokat invitálja, hanem a sportegyesületeket is. Az óvodások, iskolások és azok a fiatalok, akik felsőoktatási intézményekben tanulnak, testnevelési órák keretében próbálhatják ki a különböző parasportágakat, mellette pedig részt vehetnek szemléletformáló programokon is. A kezdeményezés évről évre népszerűbb, már régóta több száz intézmény vesz benne részt.

Hagyománya van már annak a megemlékezésnek és koszorúzásnak is, amelyet a Magyar Paralimpiai Bizottság és a FODISZ tart az Olimpia Parkban, és amelynek keretében a résztvevők a paralimpia egykori bajnokai előtt róják le tiszteletüket.

Fotó: Magyar Parasport Bizottság

A Parasport Napjához nemzetközi konferencia is kapcsolódik már évek óta. Az „Együtt erősebben, mint valaha!” című konferenciát a Magyar Sport Házában tartják, ahol több hazai és külföldi sportegyesület is beszámol a parasportolókról és a fogyatékossporttal kapcsolatos munkákról. Ezen az eseményen adják át az Év fogyatékos sportolókkal foglalkozó edzője díjat is.

A Magyar Sport Napjához kötődő események népszerűsítését idén két világklasszis úszó – Konkoly Zsófia paralimpiai bajnok és Rasovszky Kristóf olimpiai ezüstérmes – segíti nagykövetként. Ők a paralimpiai, illetve olimpiai felkészülés mellett több fórumon is népszerűsítik a Magyar Parasport Napját, jelen lesznek annak központi eseményein is. Konkoly Zsófiának egy születési rendellenesség miatt a jobb keze nem fejlődött ki teljesen, ugyanakkor a sérültség nem hátráltatta úszótehetségének kibontakoztatását. Sokáig ép úszókkal versenyzett, majd megismerkedett a parasport világával is. Zsófi már a 2016-os riói paralimpián – tizennégy évesen – bronzérmet szerzett, öt évvel később pedig egy arany- és két ezüstéremmel tért haza Tokióból. Sportkarrierje mellett egyetemi tanulmányokat folytat a Pécsi Tudományegyetem szociális munka szakán, fontos számára a segítségnyújtás és a hasonló helyzetben élők támogatása. Rasovszky Kristóf élsportolóként állt a parasport mellé. Legismertebb eredményei a nyíltvízi úszáshoz kötődnek, abban szerzett világ- és Európa-bajnoki címet, a tokiói olimpián pedig 10 kilométeren ezüstérmes lett. Több rangos hazai és nemzetközi elismerésben is részesült már. Az Európai Úszószövetség 2018-ban és 2019-ben az év férfi hosszútávúszójának választotta, 2019-ben a Nemzetközi Úszószövetségnél is az év férfi nyíltvízi úszója lett.

Négylábú támogatás: mire képesek a segítő és terápiás kutyák?

A segítőkutyák nem csak jelzéseikkel és fizikai közreműködésükkel tehetik könnyebbé a fogyatékossággal élő emberek életét, hanem lelkileg és szociális értelemben is támogatást jelentenek, segíthetik a társadalmi szemléletformálást. Erról mesélt nekünk Mányik Richárd, a NEO Magyar Segítőkutya Közhasznú Egyesületet elnöke. Kovács-Czirják Helga, a NEO segítőkutya-kiképzője a Segítő Szakmák Hónapján videóriportban is beszélt az egyesület tevékenységéről.

Elolvasom

Csoda a vízben – mikor segíthet a neuro-hidroterápia?

Központjaikba az ország minden tájáról érkeznek szülők, főleg központi idegrendszeri sérülésben érintett gyerekükkel. A kicsiket sokszor közvetlenül az újszülöttellátásból irányítják a Gézengúz Alapítványhoz, hogy ott a neuro-hirdoterápia mellett megkaphassanak minden olyan ellátást, amire szükségük lehet. Évente sok ezer gyerek fejlődhet ennek köszönhetően.

Elolvasom

Fejlesztés a nyeregben

Régóta használnak lovasterápiát a fogyatékossággal élő vagy sajátos nevelési igényű gyerekek fejlesztéséhez, kötődjön az mozgáshoz vagy viselkedéshez, beszédhez. Mivel esetükben nem egyszerű lovas foglalkozásról van szó, kulcskérdés – erről jogszabály is rendelkezik –, hogy a terápiát olyan szakember végezze, akinek megfelelő (gyógypedagógiai, gyógytornászi, vagy például pszichológusi) végzettsége van. Így érhető el, hogy a terápia tényleg a kicsik hasznára váljon.

Elolvasom