null

Élen a fejlesztésben, élen a parasportban

Közel egy évtizede kezdte meg működését a Semmelweis Egyetem Pető András Karának kerekesszékes vívóklubja, ami nemcsak a sporteredményeknek köszönhetően vált sikertörténetté, hanem a fiatalok fizikai és mentális fejlődésében játszott szerepe miatt is. Megálmodója Makk Ádám, aki a Magyar Olimpiai Bizottság Életmű fair play-díját is átvehette tavalyelőtt.

A Semmelweis Egyetem Pető András Karának kerekesszékes vívóklubja 2016-ban indult útjára a Magyar Vívó Szövetség, a Pető András Kar jogelődje és a Pető Sport Egyesület együttműködésében, azóta pedig sikertörténetté vált. Az új szakosztály létrehozói arra kívántak lehetőséget adni, hogy a mozgásukban korlátozott fiatalok is megismerhessék a vívás élményét, elsajátíthassák ezt a nagyszerű sportágat. „Az indulás nem volt könnyű, számos kihívással kellett szembenézniük. Az egyik legnagyobb nehézséget a speciális, kerekesszékes víváshoz adaptált felszerelések beszerzése jelentette, azok ugyanis nem mindig könnyen elérhetőek. Emellett kulcsfontosságú volt azoknak az edzőknek a felkutatása is, akik tapasztalattal rendelkeznek a parasportolók felkészítésében. Én magam is elvégeztem a vívóedzői képzést, vívómúltamra és a közel 40 éves konduktori tapasztalatomra támaszkodva” – mondja Makk Ádám, a Semmelweis Egyetem Pető András Gyakorló Általános Iskolája, Szakiskolája, Egységes Konduktív Pedagógiai Módszertani Intézménye és Kollégiumának főigazgatója.

Fotó: Semmelweis Egyetem Pető András Kar

Az új lehetőség hamar népszerűvé vált a diákok körében, akik közül sokan el sem tudták volna képzelni, hogy képesek lehetnek űzni egy ilyen jellegű sportágat. Jelenleg már 25 kerekesszékes vívó vesz részt a programban, amely a sulivívás és az egyesületi vívás kereteit is magába foglalja. A fiatalok lelkesedése töretlen, és a szülők, akik érzik gyermekeik fizikai és mentális fejlődését, szintén hálásak a lehetőségért. Nem maradhatnak el az eredmények sem.

„A kerekesszékes vívóink már több hazai versenyen is sikeresen szerepeltek, az Országos Bajnokságon is értek el dobogós helyezést. Külön kiemelném, hogy a versenysikereknél is fontosabb az a fejlődés, amit a fiatalok az élet más területein is mutatnak, valamint az a parasportolói közösség, amelynek részeseivé váltak. A vívásnak általánosságban is jótékony hatása van a fiatalokra: ez a sportág fejleszti a koncentrációt, a gyorsaságot, növeli a mobilitást, és ami talán a legfontosabb, hatalmas önbizalmat ad a résztvevőknek” – mondja a főigazgató. Makk Ádám a kerekesszékes vívóklub létrehozásáért tavalyelőtt a Magyar Olimpiai Bizottság Életmű fair play-díját is átvehette, az elismerés átvételekor pedig kiemelte: a kitüntetés nemcsak neki szól, hanem mindazoknak, akik a Pető Intézet falai között nap mint nap önkéntes munkával, odaadással, szeretettel és szakértelemmel dolgoznak, segítik azokat, akik a parasport területén mérettetik meg a tehetségüket.

Fotó: Semmelweis Egyetem Pető András Kar

A kerekesszékes vívóklubnak a jövőbeli tervei is ambiciózusak: vezetői szeretnék három fegyvernemre – tőrre, párbajtőrre és kardra – bővíteni a kerekesszékes szakosztályt, ezzel is több lehetőséget biztosítva a fiataloknak. „A célok között szerepel a versenyeken való fokozott részvétel, valamint a tavalyi, saját szervezésű országos kerekesszékes vívóverseny sikerét látva a következő hivatalos verseny megtartása is a Semmelweis Egyetem és a Magyar Vívó Szövetség támogatásával. Hosszú távon azt reméljük, hogy sportolóink életük végéig kötődni fognak a parasportokhoz, és akár paralimpiai versenyzőket is kinevelhetünk.” A vívóklub ötletgazdája hisz abban, hogy kezdeményezésük nemcsak a sport, hanem az elfogadás és az integráció terén is úttörő lehet, inspirálhat más intézményeket és közösségeket is.

Fotó: Semmelweis Egyetem Pető András Kar

„Segíteni szeretnénk, hogy a végtaghiányra ne csak negatívan gondoljanak a gyerekek”

Több mesekönyv és ismeretterjesztő kiadvány után egy társasjátékot is készített A Végtaghiányos Gyermekekért Alapítvány, nemcsak az érintett kicsiknek és nagyoknak, hanem az átlagos gyerekeknek és felnőtteknek is. Segítségével még több emberhez eljuthat annak üzenete, hogy ha vannak is nehézségek, de végtaghiány mellett is lehet boldog és teljes életet élni.

Elolvasom