Mezőberényben, a Talentum Foglalkoztatási Központban működik a Mécses Egyesület kerámiaüzeme, amelyben megváltozott munkaképességű emberek készítenek használati eszközöket és dísztárgyakat. A munkába ágyazott fejlesztés végeredményeit a valós piacon értékesíti a civilszervezet, megesik, hogy vendéglátóhelyek is rendelnek tőlük egyedi étkészleteket.
Egy keramikus és egy szociális szakember segédkezése mellett készítenek szebbnél szebb tárgyakat a Mécses Egyesület kerámiaüzemében dolgozó megváltozott munkaképességű kollégák, akik így értékteremtő munkát végezhetnek. A mezőberényi műhelyben tizenkét érintett lát el feladatokat, munkájuk eredményét pedig piaci környezetben értékesíti a civilszervezet. „Termékeinket az általunk működtetett Kastény Kávézóban is értékesítjük – magunk is ezeket használjuk –, és megvásárolhatók azok a kerámiaüzemnek helyet adó foglalkoztatóközpontban, illetve a város vasútállomásán működő, Mécses Kincsesháza nevű üzletben is. A termékeket sokan ajándékba vásárolják születésnapokra és névnapokra, keresztelőkre. Az üzemben készülnek kerámiából egyedi mintázatú és alakú bögrék, kaspók és házszámok is, azokat szintén sokan keresik”– mondja Szántainé Taba Henriett, a Mécses Egyesület Talentum Foglalkoztatási Központjának vezetője.
Vannak a műhelynek olyan termékei is, amelyek megrendelésre készülnek. Ilyen kérésekkel jellemzően vendéglátóhelyek keresik meg az üzemet, illetve olyan cégek, amelyek céges ajándékkal szeretnék meglepni ügyfeleiket. Az is gyakori, hogy a foglalkoztatóközponttól Valentin-napra rendelnek piros kerámiaszívecskéket, vagy éppen nőnapra kérnek vázába tűzhető, fémpálcás kerámiavirágokat. Ünnepi időszakban nagy tételben készülnek karácsonyfadíszek is. Abban az időszakban a fehér kerámiagömb a legnépszerűbb, ami hatalmas mérete miatt az üzletekben és közterületeken felállított karácsonyfákon mutat jól, de szeretik otthonaikban magánszemélyek is. Cégek körében keresett terméke az üzemnek a kerámia karácsonyfa is, ami nagyjából 20-40 centiméter magas. Megesik, hogy a műhely dolgozói saját ötlettel is előállnak, és azt szeretnék maguknak elkészíteni. Az üzem – mivel a kreativitást ez is fejleszti – lehetőséget ad erre, de csak szigorú feltétellel: az érintettnek a termék elkészítéséhez szükséges alapanyagokat meg kell vásárolniuk. Ez edukációs célból van így, hogy az érintettek a hobbit és a munkát el tudják egymástól különíteni. Ez fontos, mert meg kell tanulniuk, hogy a termékek elkészítése nemcsak rajtuk múlik, hanem azon is, hogy mások megveszik-e a hozzá szükséges alapanyagot, biztosítják-e a munkához szükséges eszközöket és energiaforrásokat.
Munka és fejlesztés
A kerámiaüzemben dolgozó munkatársak egy része önállóan vagy családban él, és vannak, akik támogatott lakhatás keretében élhetnek teljes életet. A kollégák többsége értelmi akadályozottságban érintett, de kaphat lehetőséget az üzemben bármilyen megváltozott munkaképességű kolléga, akinek a sérültsége nem a felső végtagot érinti. Ez a kitétel azért fontos, mert a munkavégzéshez valamilyen szintű kézügyességre mindenképpen szükség van. „Nálunk öntéses módszerrel és korongozással, illetve nyújtással, majd kivágással is készülnek kerámiák. Az érintettek munkavégzését 2020 óta segíti a keramikus kolléga, a tevékenységünk akkor vált igazán profivá. Neki pedagógus végzettsége is van, így ért az oktatáshoz is. A szociális munkatárs is fontos feladatokat lát el, a gördülékeny munkavégzéshez az ő jelenléte is elengedhetetlen. Nálunk fontos, hogy a munkatársak csak részfeladatokat visznek végig, a teljes munkafolyamatot nem. Például vannak, akik begyúrják a kerámiaipari alapanyagot, míg mások mintáznak vagy a termékek kiszáradása után festenek. A munkafolyamatok ilyen jellegű tagolása azért fontos, mert a dolgozók képességei eltérőek.”
Az üzemben a fejlesztőfoglalkozás mindig munkába ágyazott, így a dolgozóknak többféle elvárásának kell megfelelniük. Például minden nap pontosan kell megérkezniük a munkahelyükre, és az előírt szüneteket is meg kell tartaniuk. Szintén szabály, hogy a kollégáknak megfelelő öltözetet kell viselniük, és a munkahelyi viselkedésükre is figyelniük kell. Akiknek betegségük miatt gyógyszeres kezelésre van szükségük, azoknak a készítményeket mindig előírás szerint kell szedniük. „Ilyen jellegű elvárások a nappali foglalkoztatókban nincsenek, ott a hangsúly egyedül a napközbeni elfoglaltságok biztosításán van. Nálunk a helyzet nem ez, itt a fejlesztési tervek mindig egyénre szabva készülnek, és mellé az érintettek kapnak életvezetési tanácsokat is. Akinek arra szüksége van, részt vehet nálunk gyógytornán, és van lehetőség célzott – például pénzügyi – fejlesztésekre is. Személyes beszélgetésekre minden nap sor kerül, ez része a napi rutinnak. Vannak csoportos beszélgetések is, ami segíti, hogy kiszűrjük azokat a kollégákat, akik valami miatt zárkózottabbá, depresszióssá válnak. Ilyenkor az érintettekkel külön is leülnek a kollégák, és segítik megoldani a náluk felmerült problémákat.” A kerámiaüzemet időnként hasonló tevékenységet végző vagy azt tervező civilszervezetek is felkeresik, hogy megnézzék, miképp zajlik ott a munkába ágyazott fejlesztés. Ezt is segíti a jó gyakorlatok széles körben való elterjesztését.