null

Nem szívesség, hanem munka: első kézből a személyi asszisztenciáról

Magyarországon nagyrészt ismeretlen a személyi asszisztencia fogalma, pedig ez a szolgáltatás hihetetlen mértékben javítja a fogyatékossággal élő emberek életminőségét, lehetővé teszi, hogy önállóan boldoguljanak a mindennapokban, dolgozzanak és másoknak is munkát adjanak. Megnéztük, hogyan lehet valaki személyi asszisztens, és pontosan mit takar ez a munkakör.

Tengler Gergely négy éve dolgozik személyei asszisztensként, hetente két-három napot tölt 24 órában Csángó Dániel mellett. A munkakörről a véletlen folytán szerzett tudomást, az érdeklődését pedig egyből felkeltette. „Akkoriban még Pécsett laktam, de a költészet miatt sokat jártam budapesti slampoetry estekre, mert slammerként fejlődni akartam. A barátaim már korábban is mondogatták, hogy költözzek ide, de a város nem vonzott, az életem csak később alakult úgy, hogy gondolkodni kezdtem a váltáson. Ekkortájt mesélt az egyik barátom arról, hogy a barátnőjének az öccse személyi asszisztensként dolgozik Daninál, és mellé keresnek váltótársat. Úgy érezte, hogy a feladatot én is el tudnám látni, én pedig elgondolkodtam az ötleten, megnéztem Dani közösségi oldalait, videóit. Szimpatikusnak tűnt, így megkerestem” – emlékszik vissza Gergely.

A munkába állást személyes találkozás és két interjú előzte meg, Gergely betekintést nyerhetett a teendőkbe is. „Először a reggeli készülődésnél lehetettem jelen, megnézhettem, hogy abban az időszakban milyen feladatai vannak a személyi asszisztensnek. Dáni húszéves korában került kerekesszékbe, azóta a keze sem funkcionál megfelelően, így sok dologban segíteni kell őt. Az ébredést követően ilyen a mosdóhasználat, a fürdés és a borotválkozás, azt követően a felöltözés. Mivel ez a feladat a legintenzívebb és a legközelibb, egyből átbeszéltük, hogy képes lennék-e vállalni. Úgy éreztem, hogy igen, így következhetett az első próbanap, amin a személyi asszisztens felügyelete mellett már én segítettem a reggeli készülődést. A közreműködésével megtanultam katéterezni is, gondot az sem okozott. Aztán az első próbanapot a második követte, fokozatosan belejöttem a munkába. Úgynevezett háztartási alkalmazottként dolgozom, minden évben kötünk új szerződést.”

Folyamatos figyelem

Gergely a munkanapjain maga készíti el vagy hozza fel a kávézóból Dani reggelijét, és segíti annak elfogyasztását. Jellemzően eközben beszélik át a napi programot, tervezik meg a feladatokat. Ha végeztek, akkor Dani elkezd dolgozni a laptopján, Gergely pedig intézi az egyéb teendőket, például elpakol, ha futár érkezik, akkor átveszi tőle a küldeményt. Ha Daninak valamit papíron kell megnéznie, akkor azt is segíti előkeresni, ha inni szeretne, akkor arról is gondoskodik, megtölti és felemeli számára a poharat. Az ebédrendelést Dani intézi, de az átvétel már Gergely feladata, a reggelihez hasonlóan annak elfogyasztását is ő segíti. „Ha napközben el kell valahová mennünk, akkor is én készítem össze a táskát, szükség szerint figyelek arra, hogy nálunk legyenek a gyógyszerek, ha kell, a katéter is. Jó időben jellemzően sétálunk Danival, ha távolabbi városrészbe kell menniük, akkor alapvetően tömegközlekedünk.”

A személyi asszisztensi feladatok ellátáshoz külön képzettségre nincs szükség, a legfontosabb a szimpátia és a munkához való megfelelő hozzáállás. Ez a gyakorlatban annak elfogadását jelenti, hogy ez esetben egy fizetett szolgáltatásról van szó, nem szívességről. Meg kell érteni azt is, hogy a személyi asszisztencia nem az ápolásról szól, a feladatok egészen mások. „Nekünk például nem kell figyelnünk arra, hogy az érintettek beveszik-e a gyógyszereiket, erről ők maguk gondoskodnak, és ha segítségre van szükségük, akkor azt jelzik. Ez az ápolói munkánál nincs így, ott a gyógyszerszedés felügyelete automatikusan a munkakör része. Nálunk kulcskérdés a rugalmasság is, például ha változik valakinek a napirendje, akkor azt nekünk el kell fogadnunk. Az ápolóknál ez sincs így, nekik a szakmai szabályokhoz kell igazodniuk, máshoz nem. A folyamatos készenlét persze nálunk is fontos, de amúgy nem kötött a munkánk. Például ha Daninak nincs szüksége a segítségemre, akkor nem probléma, ha a szobámban vagyok, és a versekkel foglalkozok.”

Gergely sokáig három napot volt 24 órában Dani mellett, a munkaidejét csak azt követően csökkentette két napra, hogy megszületett a kisfia, aki most másfél éves. Ennél több időt nem akar távol maradni a családjától, azt pedig nem teheti meg, hogy a 72 órás munkaidőt hazalátogatással szakítsa meg. Emiatt dolgozik csak 48 órában, ennél többet csak kivételes esetekben vállal. „Ilyen időbeosztásban nagyon szeretem a munkám, jól passzol az életvitelemhez. A munkabeosztást hónap végén készítjük el, ekkor írja le mindenki – mellettem még két személyi asszisztense van Daninak – azokat a napokat, amik számára nem megfelelők. Dani ez alapján készíti el a beosztást, amihez utána mindenki tartja magát. A munkát így össze tudom egyeztetni a slampoetryvel és a képzőművészettel, a digitális alkotással is. Esetenként persze megesik, hogy a programok változnak, de az sem okoz problémát, olyankor Dani jön velem, és a közönség soraiból követi a verselést.”

A pihenés csodákra képes – pláne egy végletekig leterhelt szülőnél

Immáron három éve segíti a fogyatékossággal élő gyerekek szüleit a szolnoki Pihenősziget, ahová a kicsiket és nagyokat el lehet vinni egy hétvégére annak érdekében, hogy az alatt a szülők feltöltődhessenek. Alapítója érintett anyukaként ébredt rá arra, hogy a sorstársak többségének nincs hozzá hasonlóan erős családi háttere, így ők terheiket hetente pár órára sem tudják letenni – nemhogy két napra. Pedig a gyerekeknek is hasznára válna, ha ezt megtehetnék.

Elolvasom

„Tudjuk, hogy az egyes fogyatékosságoknál milyen igények fordulhatnak elő, hol kérhető segítség”

Másfél évtizede segítik értelmi akadályozottsággal élő emberek önálló életre és munkavégzésre való felkészítését és egyben a társadalom érzékenyítését, működnek akkreditált foglalkoztatóként, az ukrajnai háború kirobbanása után pedig új feladatot is vállaltak. A Strázsa Tanya 2022 tavasza óta fogyatékossággal élő menekülteket is fogad, amiben az országban egyedülállóak.

Elolvasom

Túl a papírhajtogatáson

Kávézó, ahol az italokat fogyatékossággal és pszichiátriai betegségekkel élő emberek szolgálják fel, és mellette ők készítik a szárazsüteményeket is – méghozzá fejlesztő foglalkozás keretében. Idén júniusban nyitott meg Lentiben az első olyan hazai vendéglátóhely, ahol nappali ellátást igénybe vevő érintettek ily módon végezhetnek értékteremtő munkát.

Elolvasom