null

Pótolni a hallást, avagy jelnyelvvel a hallássérültekért

A szemléletformálás és a fogyatékossággal élő emberek társadalmi felzárkóztatása áll a Szerencsejáték Zrt. kommunikációjának fókuszában az ünnepi időszakban, ennek jegyében készült el a lottótársaság különleges szakmákat bemutató videósorozata is. A mostani epizódban Horváth Zsófia, a SINOSZ Kontakt Tolmácsszolgálatának vezetője mesél a munkájáról.

Jelnyelvi tolmáccsal egyre gyakrabban találkozunk különböző eseményeken és szakmai előadásokon, láthatjuk őket tévéközvetítésekben, vagy akár színházakban is. Munkájuk nagy része viszont láthatatlan a kívülállók számára, hiszen ennek jelentős részét az iskolai tolmácsolás teszi ki, illetve az olyan esetek, amikor a jelnyelvi tolmácsok az egyéni ügyintézések során – például egy bankban vagy hivatalban – segítenek. Sokan az egészségügyi ellátások során is kérnek maguk mellé jelnyelvi tolmácsot, hiszen az ilyen helyszíneken is kulcskérdés a gördülékeny kommunikáció. Legyen rá szükség bármilyen okból, a nyelvi tolmácsolásban oroszlánrészt vállal a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége, vagyis a SINOSZ, amelynek taglétszáma 12 ezerre tehető.

„Jó olyan helyen lenni, ahol jó ügyért dolgozunk. A munkám során én is sokféle emberrel találkozok, és azt tapasztalom, hogy a hallássérült közösség nagyon különleges, borzasztóan befogadó, közvetlen és őszinte. Nagyon szeretek hallássérült emberekkel dolgozni.” Zsófiát mindig is érdekelte a jelnyelv, igazán különleges kommunikációs eszköznek tartja azt. Először a jelnyelvi tanfolyamot végezte el, majd a tolmácsképzést is. A SINOSZ-nál 2010 óta dolgozik, jelenleg ő az idén 10 éves Kontakt Tolmácsszolgálat vezetője. A szövetség ezen részlegénél a jelnyelvi tolmácsok egy applikáción keresztül, online végeznek videóalapú jelnyelvi tolmácsolást.

Zsófia számos helyzetben segített már ilyen formában hallássérült embereknek, ahogyan a kollégái is. A SINOSZ munkatársai például a mentő vagy az orvos hívásában is közreműködnek, és gyakori, hogy okmányok ügyintézésében vagy álláskeresésben tolmácsolnak személyesen, vagy videós szolgáltatáson keresztül. „A jelnyelvi tolmácsaink azért dolgoznak, hogy a hallássérülteknek megadják az esélyegyenlőséget, az akadálymentes életet. A szövetség ennek érdekében sok egyéb szolgáltatást is biztosít az érintetteknek, kötődjön az akár a munkaerőpiachoz, akár a jogsegélyhez.”

Zsófia tapasztalatai szerint a hallássérültséggel kapcsolatban még ma is sok a tévhit, aminek oka, hogy érintettjeivel nehezebb a kommunikáció. Sokan még azt sem tudják, hogyan szóljanak egy hallássérült emberhez. Emiatt számít sokat, hogy SINOSZ óvodásoknak, kisiskolásoknak és vállalatoknak érzékenyítő programot is tart. Zsófia szerint az elfogadást és a hallássérültek foglalkoztatását ez is nagyban segíti. „Ahhoz, hogy a társadalom megértse a siket és nagyothalló közösséget, az első lépés, hogy találkozzanak velük. Ha ugyanis látják, hogy ők is ugyanúgy élik az életüket, ugyanúgy iskolába járnak és dolgoznak, és nagyon jó képességeik lehetnek, akkor megváltozik a szemléletük erről a közösségről. Már sok vállalat, köztük államiak is befogadóak. Kiváló példa erre a Szerencsejáték Zrt., ahol a karitatív hálózat nagyon sok hallássérült személyt foglalkoztat olyan munkakörben, ami számukra megfelelő. Velük nagyon sokat dolgozunk.”

„Pár hét után már rutinosan fogadtam vásárlóimat az állomáshelyemen”

Súlyos hallássérülése miatt csak akkor tud jól kommunikálni az emberekkel, ha azok szemben állnak vele, de barátai és vásárlói tisztában vannak ezzel, így eleve úgy lépnek sorsjegyárusítói asztalához, hogy ne okozzon számára nehézséget a szájról olvasás. Budvig Gabriella régóta értékesít sorjegyeket, vevőinek egy részével már évtizedes az ismeretsége.

Elolvasom

„Hiszem, hogy előadásaim hatására az emberek elgondolkodnak az élet szépségein és nehézségein”

Szerepelt már hazai és külföldi társulatok darabjaiban, idén februárban pedig Charlie című szólóestjét is bemutatta a fővárosi Eötvös10-ben. Kerekesszékes előadóművészként olyan üzeneteket és érzelmeket tud átadni nézőinek, amelyeket szavakba foglalni gyakorlatilag lehetetlen lenne. Tóth Károly élete nem indult könnyen, de hála a szerető és befogadó környezetnek, meg tudja valósítani álmait – közönsége legnagyobb örömére.

Elolvasom