Hétköznapi hősök

Ezen az oldalon olyan videókat találsz amiben a fogyatékossággal élő ismert/híres személyek, vállalati alkalmazottak, valamint érintett szülők beszélnek arról, hogy élik meg a mindennapokat, milyen az ügy mai megítélése, milyen lehetőségeik vannak, mi motiválta őket a sikereik eléréséhez.

„Fogyatékosság mellett is lehetünk szépek, élhetünk teljes életet”

Az önkéntesség régóta fontos számára, részben azért, hogy maga is tegyen a társadalmi szemléletformálásért, részben azért, hogy a sorstársakat is segíthesse, támogathassa – a változás csak annyi, hogy mostantól nem csak alkalmanként teszi ezt, hanem a munkája miatt nap mint nap. Darkó Dorottya aliglátóként kirándulni is imád, és akkor sem ijed meg, ha modellként lép kifutóra.

Elolvasom

„Jó olyan helyen dolgozni, ahol azt érzem, hogy számítok”

Édesapjával korábban egy lottózót üzemeltetett, de a halála után megvált az üzlettől és egy időre elköszönt a szerencsejátékok világától, ami csak tavaly változott, amikor találkozott a karitatív hálózat hirdetésével. Pánczél Gábor azóta sem bánja, hogy visszatért erre a területre, munkahelyét olyannak érzi, mint egy hatalmas család, ahol a kollégák meghallgatják és támogatják egymást.

Elolvasom

„A nőiesség komplex fogalom, fontosnak tartom külsőleg és belsőleg is”

Még ma is gyakori, hogy a sérüléssel, fogyatékossággal élő nőkre a társadalom nem nőként, hanem inkább gyerekként, gyámolítandó személyként tekint – akkor is, ha amúgy felnőttek, akár már családot is alapítottak. Erről a témáról és a nőiesség kérdésköréről Nagy Mónikával, a Szerencsejáték Zrt. karitatív hálózatának munkatársával beszélgettünk.

Elolvasom

„A vevőim szeretik, hogy nem csak vásárlóként tekintek rájuk, hanem érdekel az emberi oldaluk is”

Négy éve dolgozik a nemzeti lottótársaság karitatív hálózatánál, és minden nap felszabadultan megy munkába, jól esik neki, hogy elfogadják. Lénárt Anita értékesítő asztalánál a vevők egy része már törzsvásárló, akikkel a kapcsolata közvetlen. Vannak olyanok is, akiket munkakörén túlmutatóan igazít útba a kórházi labirintusban, ami miatt szintén sok pozitív visszajelzést kap.

Elolvasom

„A mozgáskorlátozottság nem betegség, hanem életstílus”

Születése óta mozgáskorlátozott, de aki ismeri, abban fel sem merül, hogy ez bármiben akadályozná. Jánosa Leonetta az Ability Fashion munkájában modellként és elnökként vesz részt, amúgy egy egészségügyi szoftvereket fejlesztő cégnél dolgozik, mellette levelező tagozaton joghallgató. A szemléletformálás lételeme, és nem csak a fogyatékossággal élők irányába.

Elolvasom

„Mivel itthon sosem volt, a személyi asszisztenciát még az érintettek sem ismerik.”

A Freekey társalapítójaként dolgozik azért, hogy a fogyatékossággal élők személyi asszisztenciával kaphassanak lehetőséget a teljes élethez. Csángó Dánielnek megadatik, hogy finanszírozni tud egy ilyen szolgáltatást, de ez nem mindenhol alapvetés, és az érintettek szüleitől sem várható a végtelenségig ilyen segítség. Társaival nem a jótékonykodásban hisz, hanem abban, hogy az államilag támogatott asszisztencia lehetőséget ad arra, hogy a sorstársak adófizetőkké válhassanak, és családtagjaik is kiléphessenek az önkéntes segítés ördögi köréből.

Elolvasom

„Elfogadó családban nőttem fel, már gyerekként tudtam, sokféle érték van”

Magyarországon 1993 után, a közoktatási törvény változását követően kezdett elterjedni, hogy az akadályozottsággal élő diákok ép társaikkal közös intézménybe járjanak. Az integráció korát megelőzve ágyazott meg ennek a Gyermekek Háza, amelynek alapítója és vezetője a kezdetektől a diákok sokszínűségére fókuszált. Kókayné Lányi Mariettát pályájáról és motivációiról faggattuk.

Elolvasom

„A legjobban mindig integrált környezetben éreztem magam”

Ugyanolyan ember, mint bárki más, ne érezze magát a többieknél se jobbnak, se rosszabbnak – ezt még édesanyja mondogatta kisebb korában, Papp Vivien pedig azóta tartja magát ehhez. A nemzeti lottótársaság karitatív hálózatánál dolgozik sorsjegyárusként, és bár kerekesszékkel közlekedik, mottója az, hogy kellő kitartással és motiváltsággal bármit el lehet érni. Munkája mellett hobbijaira is időt szán, fest és képeit értékesíti is, kirándul, koncertekre jár és blogot is ír.

Elolvasom

„Korábban nem dolgoztam, ez az első munkahelyem”

Még tanult, amikor felfigyelt a nemzeti lottótársaság karitatív hálózatára, a sorsjegyárusi feladatkör pedig annyira megtetszett neki, hogy hamar munkába is állt. Nyúl Noémi a Dunaújvárosi Egyetem felsőoktatási szakképzésén hallgatott televíziós műsorkészítést, így a vásárlókkal való kommunikáció – bár kezdetben izgult – nem okozott neki gondot.

Elolvasom

Sámson, a törpeuszkár és egy kerekesszékes kislány, Flóra története

Elhatároztuk, hogy a kislányunknak, Flórának szeretnénk egy kiskutyát, akivel játszótársak és egymás támogatói is lehetnek az évek során. Az elején nem is gondoltuk, hogy ez a kapcsolat és a befektetett munka olyan erővel bír, hogy Sámson hivatalos segítőkutyává válhat. Egy régi szolnoki ismerősünk, Szilvi, aki önkéntesként dolgozik a NEO Magyar Segítőkutya Közhasznú Egyesületnél segítőkutya-kiképzőként, meggyőzött minket, hogy képesek vagyunk egy ilyen nagy kihívást közösen megvalósítani – Drávucz Rita jegyzete.

Elolvasom

„A fogyatékosságügy nem mint érintett érdekel, hanem mint szakember”

Végtaghiánnyal született, szüleivel és környezetével együtt pedig már gyerekkorában azt érezte: ez nem jelenthet akadályt semmiben. Ma kuratóriumi elnöke és ügyvezetője A Végtaghiányos Gyermekért Alapítványnak, amelynek az induláskor ő volt az egyik első pártfogoltja. Lévay Petra a civil szervezet vezetőjeként ma azért dolgozik, hogy sorstársai is teljes életet élhessenek.

Elolvasom

Túravezetés kerekesszékkel – az érzékenyítés akkor is adott, ha nem az a kifejezett cél

Noha tengerbiológus nem lehetett, a természet annyira megigézte, hogy egyesületet alapított, és annak keretében az élőhelyek védelmére, bemutatására törekszik. Szilágyi Adrienn a Roll Natural Egyesület vezetőjeként kerekesszékkel közlekedik, de ez nem gátja annak, hogy szakvezetéseket tartson, annak pedig pláne nem, hogy környezeti neveléssel ezen túlmenően is foglalkozzon.

Elolvasom

„Tudom, hogy jó úton haladok, jól élem az életemet”

Két évtizede dolgozik sorsjegyárusként a nemzeti lottótársaság karitatív hálózatánál, vannak vevői, akik kifejezetten miatta keresik föl a soproni vasútállomást. Kisfaludy Sándor már számos díjat átvehetett, és bár ezekre is büszke, a legnagyobb örömmel az tölti el, hogy kerekesszékes emberként önállóan élhet. Ha teheti, feleségével még kirándulni is eljár erre alkalmas terepekre.

Elolvasom

„Büszke voltam, hogy 100 százalékos lett a tesztem”

A ’80-as éveben támadta meg az izmait egy vírusfertőzés, ami miatt le kellett százalékolni, azóta csak könnyebb munkát végezhet, de ahhoz nyugdíjasként is ragaszkodik – emiatt kereste meg a Szerencsejáték Zrt. karitatív hálózatát egyből a nyugalmazása után. Takács András értékesítőasztala egy mosonmagyaróvári szupermarketben áll, ott várja a vásárlóit.

Elolvasom

Küzdősport másképp: az inkluzív-karate mindenkit összehoz

Az inkluzív karate befogató sportág részt vehet benne bárki, függetlenül a testi vagy értelmi akadályozottságától, annak mértékétől. A formagyakorlatokba, megrendezett küzdelmekbe épek is bekapcsolódnak, a sportág ettől válik igazán inkluzívvá. Hogyan fejleszti az i-karate több téren is az akadályozottsággal élő gyerekeket és felnőtteket?

Elolvasom

„A mérnöki munkát szívesen összekapcsolom a fogyatékossággal élő emberek ügyével”

Ivicsics Borbála végtaghiánnyal született, számára az a természetes, hogy a lábát használja mindenre, szinte bármit meg tud vele oldani. Gyerekkora óta inkluzív környezetben nevelkedett, így szerezte meg közlekedésmérnöki diplomáját is. Bár akkoriban a légi közlekedés volt a favoritja, most azon dolgozik, hogy a közösségi közlekedés bárki számára akadálymentes lehessen.

Elolvasom

"Érintett vagy?"

Flórát 4 éves kora óta ismerjük. Nagyjából egy évembe telt mire rá mertem kérdezni  szüleinél, hogy pontosan mi is az, ami miatt nem tudja a lábait használni. Miért? Mert egy ilyen beszélgetésnek akkora súlya van, hogy én féltem a saját reakciómtól. Hogy ne sajnálkozzak, hogy ne mondjak véletlenül valami bántót. Hogyan beszélsz valakivel arról, ami minden szülő legnagyobb félelme? 

Elolvasom

Csoki, ami összeköt és érzékenyít

Kézműves csokoládéüzem, ahol táblás csokik, bonbonok és drazsírozott termékek készülnek, és ahol a munkatársak egytől egyig testi vagy értelmi akadályozottsággal élő emberek. Ők teszik lehetővé, hogy a szekszárdi BeSweet manufaktúra ne csak a csokoládéval foglalkozzon felsőfokon, hanem érzékenyítéssel is.

Elolvasom

„Sokan rácsodálkoznak erre, de érdekel minden, ami kézzel végezhető”

Fodrásznak készült, de balesete miatt muszáj volt pályát váltania, pár év után került a Szerencsejáték Zrt. karitatív hálózatához. Terjék Hajnalka értékesítőasztala egy tatabányai szupermarketben áll, vevőit ott várja nap mint nap. Bár egyik kezét elvesztette, ez nem akadályozza abban, hogy kreatív hobbikat válasszon magának, mellettük rajong a horgászatért is.

Elolvasom

„Nem csak munka, hanem feltöltődés is”

Két infarktuson és két stroke-on van túl, felépült, a munkát pedig nyugdíjasként sem hagyná abba. Szántó Gyuláné Hajni a kezdetektől a Szerencsejáték Zrt. karitatív hálózatának tagja, munkáját ma is imádja. A tavaszt alig várja, ilyenkor kertje igazi tulipánerdővé változik, a színpompás virágokkal alig tud betelni.

Elolvasom

„Fentről vezettek ide, hogy megtaláljam a hivatásomat”

Hétköznapjain a látássérült gyermekek nevelésére fókuszál, az ő szabadidős programjait szervezi, de arra is jut ideje, hogy a fogyatékossággal élők sportolásával általában is foglalkozzon. Benedek Richárd a FODISZ Fogyatékosok Diáksportjáért Díj aranyfokozatát is átvehette, de a legnagyobb örömmel az tölti el, ha látja, hogy korábbi tanítványa jól boldogul az életben.

Elolvasom

„Rengeteget számítanak az apró figyelmességek”

Tizenegy éves kora óta él Charcot-Marie-Tooth szindrómával, így nem volt könnyű munkát találnia, de amióta a Szerencsejáték Zrt. karitatív hálózatánál dolgozik, úgy érzi, megtalálta a helyét. Lackó Andrea Hajnalka értékesítő asztala egy kaposvári szupermarketben áll, sorsjegyárusként ott várja a vevőit.

Elolvasom

Tabuk nélkül Csajbi László karitatív sorsjegyértékesítővel

"Tarts velünk egy akadálymentes jövőért!" szemléletformáló programunk keretében életre hívott videósorozatunk Tabuk nélkül szekciójában meghívottaink olyan tabukérdésekre válaszolnak, amiket ti kérdeztetek és sokunkban felmerült, de korábban nem mertük megkérdezni. Célunk, ezáltal olyan üzenetek átadása a társadalom számára, ami elősegíti a fogyatékossággal élőkkel szembeni sztereotípiák lerombolását. 

Elolvasom

Semmit rólunk nélkülünk! Beszélgetés Csajbi László hallássérült karitatív sorsjegyárussal

Mit jelent ma fogyatékossággal élőnek lenni? Tarts velünk egy akadálymentes jövőért! című szemléletformáló programunk keretében életre hívott videósorozatunkkal betekintést nyújtunk a fogyatékossággal élők mindennapjaiba. Sorozatunk ötödik interjújában Csajbi László hallássérült karitatív sorsjegyárussal beszélgettünk olyan témákról, mint hogy hallássérültként hogyan telnek a hétköznapjai, miképp került a Szerencsejáték Zrt-hez, mi teszi könnyebbé a mindennapjait.

Elolvasom

Tabuk nélkül Lengyel Zsófiával

"Tarts velünk egy akadálymentes jövőért!" szemléletformáló programunk keretében életre hívott videósorozatunk Tabuk nélkül szekciójában meghívottaink olyan tabukérdésekre válaszolnak, amiket ti kérdeztetek és sokunkban felmerült, de korábban nem mertük megkérdezni. Célunk, ezáltal olyan üzenetek átadása a társadalom számára, ami elősegíti a fogyatékossággal élőkkel szembeni sztereotípiák lerombolását.

Elolvasom

Semmit rólunk nélkülünk! Beszélgetés Lengyel Zsófia kommunikációs szakemberrel, parasportolóval

Mit jelent ma fogyatékossággal élőnek lenni? "Tarts velünk egy akadálymentes jövőért!" szemléletformáló programunk keretében életre hívott videósorozatunkkal betekintést nyújtunk a fogyatékossággal élők mindennapjaiba. Sorozatunk harmadik interjújában Lengyel Zsófia kommunikációs szakemberrel, esélyegyenlőségi referenssel, parasportolóval beszélgettünk. Célunk, olyan üzenetek átadása a társadalom számára, mely elősegíti a fogyatékossággal élőkkel szembeni sztereotípiák lerombolását, erősítve a befogadást.

Elolvasom

„Ezt a munkát nekem találták ki”

A gerincsérv és a stroke külön-külön sem egyszerű, pláne, ha több is van, Földi Ilona Juliánna mégis talpra állt mindegyikből. Közel két évtizede dolgozik a Szerencsejáték Zrt. karitatív sorsjegyárusaként, és noha maradványtünetei még vannak, úgy érzi, a befogadó munkahely komoly szerepet játszik abban, hogy valaki a betegségéből miképp tud felépülni.

Elolvasom

Tabuk nélkül Drávucz Ritával

Hogyan készíti fel egy szülő kerekesszékes gyermekét a felnőtt életre? Hogyan támogatja lelkileg? A többi között ezekre a kérdésekre is válaszol a nemzeti lottótársaság szemléletformáló kampányának részeként indított videósorozatban Drávucz Rita, világ- és Európa-bajnok vízilabdázó és a Szerencsejáték Zrt. játszótérépítési programjának jószolgálati nagykövete. Rita kislányát 2 évesen diagnosztizálták egy ritka, genetikai izomsorvadásos megbetegedéssel.

Elolvasom

Az akadályok és a tabuk ledöntését tűzte ki célul Drávucz Rita, a Szerencsejáték Zrt. játszótérépítési programjának jószolgálati nagykövete

Sorozatunkban Drávucz Rita, világ-és Európa-bajnok vízilabdázó állt kamera elé, aki az elmúlt egy évben érintett szülőként és a Szerencsejáték Zrt. játszótérépítési programjának jószolgálati nagyköveteként különös figyelmet fordított az akadálymentesítés elősegítésére, mindemellett pedig arra, hogy lányával, Flórával közösen a befogadó szemléletmódot már gyermekkorban megismertesse környezetével. 

Elolvasom

Tabuk nélkül Ekler Luca paralimpiai bajnokkal

"Tarts velünk egy akadálymentes jövőért!" szemléletformáló programunk keretében életre hívott videósorozatunk Tabuk nélkül szekciójában meghívottaink olyan tabukérdésekre válaszolnak, amiket ti kérdeztetek és sokunkban felmerült, de korábban nem mertük megkérdezni. Célunk, ezáltal olyan üzenetek átadása a társadalom számára, ami elősegíti a fogyatékossággal élőkkel szembeni sztereotípiák lerombolását.

Elolvasom

Út a stroketól a tokiói aranyéremig - magyar paraatlétával folytatja tabudöntögető videósorozatát a Szerencsejáték Zrt.

Újabb páros epizóddal folytatódik a nemzeti lottótársaság videósorozata. A Tarts velünk! szemléletformáló kampány részeként hétről-hétre olyan érintettek szólnak meg, akik a fogyatékossággal élőkkel szembeni sztereotípiák lerombolása és a befogadás erősítése miatt is álltak kamera elé. A legújabb epizódban Ekler Luca, paralimpiai bajnok, világ- és Európa-bajnok, világcsúcstartó paraatléta szólalt meg. 

Elolvasom

Tabuk nélkül Illés Fanni paralimpikonnal

"Tarts velünk egy akadálymentes jövőért!" szemléletformáló programunk keretében életre hívott videósorozatunk Tabuk nélkül szekciójában meghívottaink olyan tabukérdésekre válaszolnak, amiket ti kérdeztetek és sokunkban felmerült, de korábban nem mertük megkérdezni. Célunk, ezáltal olyan üzenetek átadása a társadalom számára, ami elősegíti a fogyatékossággal élőkkel szembeni sztereotípiák lerombolását.

Elolvasom

"Nem vagyunk egyedül a problémánkkal”

Drávucz Rita világ- és Európa-bajnok magyar vízilabdázó. Kislánya, Flóra egy ritka genetikai rendellenességgel született, a gerincvelőből kiinduló perifériás idegrendszer problémája miatt izomzata gyengül, sorvad. Viszont iskolába jár, cserfes, mosolygós, édesanyja pedig mindent megtesz azért, hogy segítsen neki és sorstársainak. A fejlődésért és egy elfogadóbb jövőért küzd.

Elolvasom